۱۴ ترفند برای اینکه طراحی سایت کاربر پسند داشته باشیم

0

در این مقاله به تمامی نکاتی که باعث طراحی سایت کاربر پسند می شود اشاره داریم.

۱- منوها

سعی کنید در تمامی صفحات وب سایت خود منوهای اصلی را برای کاربر در دسترس قرار دهید تا کاربران بتوانند به راحتی در بخش های مختلف وب سایت شما حرکت نمایند.

۲- انتخاب رنگ مناسب

در انتخاب رنگ بسیار دقت نمایید و  از رنگ بندی مناسب برای زمینه شغلی خود استفاده کنید. بهتر است از رنگ های دو بعدی به جای پالت های قدیمی استفاده کنیم این نوع رنگ ها بسیار کاربر پسند تر از رنگ های قدیمی می باشد.

۳- استفاده از تصاویر و ویدیو

سعی نمایید در کنار قرار دادن مطالب و محتوا در وب سایت از تصاویر و ویدیو استفاده نمایید تا کاربر ارتباط بهتری با مطالب وب سایت برقرار نمایید. وجود یک مقاله بلند بدون استفاده از هیچ تصویری برای مخاطبان طراحی سایت کاربر پسند را ایجاد نخواهد کرد.

طراحی سایت کاربر پسند

۴- ارسال نظر کاربران

در  طراحی سایت خود، بخشی را به ارسال نظر کاربران تخصیص بدهید تا در صورتی که کاربر درخواستی داشت و یا قصد ارسال نظر داشت بتواند از آن فرم نظرات و درخواست های خود را ارسال نماید. سعی کنید این بخش را در تمام صفحات وب سایت قرار دهید و حتما دسترسی با آن آسان باشد تا یک طراحی سایت کاربر پسند تر داشته باشید.

۵- گذاشتن مطالب مفید و مرتبط در سایت

سعی کنید در سایت خود مقالات و مطالب مرتبط و مفید در زمینه شغلی خود قرار دهید و در تهیه مقالات حتما  نیازها و مشکلات کاربران خود را در نظر گرفته و در جهت رفع آن تلاش نمایید.

طراحی سایت کاربر پسند

۶- مشخص نمودن نیازها کارفرما

حتما در طراحی سایت نیازهای مخاطبان را در نظر گرفته و سایت را با توجه به بازار کار و کاربران طراحی نمایید. عدم توجه به نیازهای وب سایت و کاربران آن ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وب سایت وارد آورد.

۷- سادگی و زیبایی

 برای ایجاد یک طراحی سایت کاربر پسند سعی کنید ظاهر سایت ساده و زیبا باشد و از طراحی پیچیده و شلوغ که باعث سر درگمی و ابهام برای کاربر می شود بپرهیزید.

۸- زمان بار گذاری سایت

 زمان بارگذاری سایت شما بر رضایت کاربران و کار پسند تر شدن وب سایت تاثیر مستقیم و مهمی دارد. زمان بارگذاری وب سایت نباید زیاد باشد زیرا باعث خروج کاربران از سایت خواهد شد.

۹- خوانایی و انتخاب فونت

فونت و خوانا بودن متن ها در سایت از دیگر عوامل مهم و موثر در طراحی سایت کاربر پسند می باشد. با توجه به نوع کسب و کار خود در طراحی سایت، فونت رسمی و یا غیر رسمی مناسب را انتخاب کنید. همچنین مواردی مثل بلند یا کوتاه بودن پارگراف ها، جملات و رنگ فونت نیز بر کارپسند تر شدن وب سایت تاثیر خواهند گذاشت.

۱۰- واکنش گرا

بر اساس آمار بیش از ۷۰ درصد کاربران، وب سایت شما را از طریق موبایل بازدید میکنند پس بهتر است نمایش وب سایت خود را در مرورگرهای موبایلی و تبلت سازگار سازی نمایید تا کاربران بتوانند به راحتی با مرورگرهای موبایل خود وب سایت شما را مشاهده نمایند. به این روش ریسپانسیو  هم می گویند.

  گوگل نیز مدیران وب سایت را ترغیب به راه اندازی این نوع نسخه موبایلی وب سایت می نماید. طراحی واکنش گرا سبب خواهد شد طراحی سایت کار پسند تر شود و در طیف زیادی از انواع صفحه های نمایش، بدون افت کیفیت و زیبایی نشان داده شود.

همچنین باید برای داشتن طراحی سایت کاربر پسند وب سایت شما با سایر مرورگر های اینترنت هم سازگار باشد. اگر این مورد  هم نادیده گرفته شود سایت شما در سایر مرورگر ها به صورت مطلوب بارگذاری نخواهد شد که این خود ضعف بزرگی است.

طراحی سایت کاربر پسند

۱۱- محتوای وب سایت

برای بازدید کنندگان این که یک متن کپی از سایت های دیگر است یا محتوای جدید بسیار مهم است شاید باعث خارج شدن خواننده از وب سایتتان گردد.

باید حتی الامکان از بکار گیری متن های طولانی و پیچیده خودداری کنید اگر می خواهید علاقه و اشتیاق خواننده را بیشتر کنید بهتر است در متنها و مقالات سایت خود از تصاویر و ویدئوهایی مرتبط با متن استفاده کنید.

۱۲- اطلاعات تماس

بازدیدکنندگان باید بتواند در هر زمان که بخواهند به اطلاعات تماس شما دسترسی کامل داشته باشد این دو مزیت دارد یکی سازمان شما آن لاین و در دسترس به نظر برسد و دیگری خوانندگان برای اعتماد کردن به سایت شما خواهان دانستن این هستند که یک شخص و یا یک سازمان حقیقی در پس این وب سایت می باشد,پس درج اطلاعات تماس خود را فراموش نکنید.

طراحی سایت کاربر پسند

۱۳- نصب آنالیزگر

 رفتار کاربران را می توان با نصب یک سری از نرم افزارهای آنالیز مورد بررسی قرار داد. تعداد صفحات بازدید شده ، تایمی که کاربر در طراحی سایت شما کاوش می نماید، دستگاه انتخابی کاربر  برای ورود به وب سایت شما و آیتم های دیگر را نمایش دهد که می تواند تحلیلی از وضعیت عملکردی وب سایت شما باشد.

گوگل آنالیز ابزار قدرتمندی بدین مقصود می باشد که تحلیل رفتار کاربران را به نمایش می گذارد. گوگل وب مستر نیز اطلاعاتی از قبیل اینکه طراحی سایت شما به واسط چه کلمات کلیدی در نتایج جستجو به نمایش گذاشته شده است و نیز تعداد کلیک آنها چقدر بوده است
که همگی باعث می شوند مانقاط ضعف و قوت خود را در ایجاد طراحی سایت کاربر پسند بدانیم و آن را بهبود ببخشیم.

۱۴- سیستم های rss

بعضی سیستم های مدیریت محتوا مثل برخی سیستم های rss خوان تعداد کاربران و بازدید کاربران سایت را به نمایش
می گذارند. با دانستن تعداد کاربران و بازدید کنندگان سایت می توانیم در جهت بهبود عملکردی طراحی  سایت خود اقدام  کنیم.

برخی سایت های آنلاین مانند سایت الکسا نیز تحلیل و آنالیزی از ترافیک سایت دارد مثلاً کلمات کلیدی که به واسط آن وب سایت شما به نمایش گذاشته می شود، درصد کاربرانی که سایت شما را ترک می نمایند، درصد بازدیدکنندگان سایت شما و دیگر المان ها منظورمی گردد.

از قدرتمندترین بسترهای ورودی کاربران سئو سایت می باشد و برای آیتم های بهینه سازی سایت کمک شایانی می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به همه مواردی که باعث می شود وب سایت ما کاربر پسند تر شود اشاره کردیم اما هر کدام از این روش ها نیازمند صرف وقت و داشتن تخصص و مهارت ویژه ای است که باید به دست افراد کاردان انجام شود.

اگر شما هم احساس می کنید وقتشه که یک سایت کاربر پسند تر داشته باشید تیم هورامان با داشتن افراد متخصص و با تجربه در زمینه طراحی سایت و مشاوره آماده این مهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.