۵ نکته مهم برای انتخاب دامنه مناسب

0

اولین چیزی که درآغاز یک کسب و کار اینترنتی بسیار مهم و ضروری است. انتخاب دامنه مناسب است. اینکه شما چگونه برای ثبت دامنه مناسب خود عمل کنید آموزش ما در این مقاله برای شماست.

دامنه چیست؟

مجموعه ای از حروف و اعداد است که شما می توانید با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر، به سایت مورد نظر دست پیدا کنید. نام دامنه نشانی اینترنتی وب سایت شماست و برای برند سازی ارزش بسیار زیادی دارد. پس باید نامی انتخاب کنید که تا سالیان دراز از ثبت آن پشیمان نشوید و نیازی نباشد دوباره آن را تغییر دهید.

نکات مهم در انتخاب دامنه مناسب

۱-اشتباه تایپ نشدن دامنه

نامی برای دامنه خود در نظر بگیرید که کاربران در مرورگر آن را به اشتباه تایپ نکند.

۲-ماندگاری زیادی در ذهن

برای انتخاب دامنه مناسب باید نام دامنه را طوری انتخاب کنید که در ذهن ماندگار شود.اهمیت این موضوع از آنجاست که خیلی از شرکت های بزرگ برای گرفتن برخی دامنه های مناسب میلیونها تومان هزینه می کنند. نگران نشوید شما هم با رعایت نکات زیر می توانید دامنه ی خوبی برای خود ثبت کنید.

۳- دامنه را کوتاه انتخاب کنید

شما مجازید برای دامنه خود تا حدکثر ۶۰ کاراکتر انتخاب کنید. اما هر چه دامنه کوتاه تر باشد به خاطر سپردن آن راحت تر و در نهایت مخاطبان بیشتر برای خود رقم می زند. تحقیقات نشان داده معمولاً کاربران نمی توانند برای نام دامنه بیش از ۱۲ کاراکتر را به راحتی بخاطر بسپارند.

۴- معناداربودن

یک آیتم مهم برای انتخاب دامنه مناسب این است که هر چه نام دامنه معنادارتر باشد باز امکان به خاطر سپردن آن راحت تر است. مهم تر از همه بهتر است دامنه شما متناسب با حوزه ی کسب و کار و تجارت تان باشد. بهتر است یکی از عبارات کلیدی که دوست دارید دررتبه های خوب گوگل باشید در دامنه سایت خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال ایران هاست یک کلمه کلیدی به نام هاست دارد که هم مربوط به حوزه ی کسب و کار آنهاست (ارائه هاست) و هم در این کلمه می تواند در رتبه های خوب گوگل باشد.

بهتر است برای انتخاب دامنه از فینگیلیش در نام دامنه حتی الامکان خودداری شود، اما خیلی مواقع هم استفاده از آن بد نیست مثل دیجی کالا digikala خیلی افراد هم دوست دارند یک وب سایت شخصی راه اندازی کنند برای ثبت دامنه از نام و نام خانوادگی خود استفاده می کنند.

۵- استفاده از حرف به جای عدد یا کاراکتر

با اینکه در نام دامنه می توانید از عدد یا کاراکتر هایی مثل (-) استفاده کنید، اما پیشنهاد ما این است که از حروف استفاده کنید و از اعداد و عبارت های دیگر خودداری کنید.

به این دلیل که دامنه ی شما شکل ظاهری بهتری پیدا می کند. دقت کنید که کاراکترهایی که در ثبت دامنه مجاز به انتخاب آنها نیستید مثل (# , _ , ( , ) , = , +) می باشد.

خوب حالا که تمام نکات مربوط به دامنه را دانستید باید ببینید که دامنه انتخابی شما توسط شخص دیگری ثبت شده یا نه؟

برای این کار چندین راه وجود دارد که مهم ترین آن استفاده از سایت nic.ir که البته برای دامنه های .ir این کار را انجام می دهیم. و در قسمت who is  مطابق عکس زیر در کادر اسم و نام دامنه را ثبت می کنیم. یک روش دیگر هم وجود دارد که با تایپ عبارت who is  به صورت انگلیسی می توان دامنه های ثبت شده به غیر از .ir را بررسی کرد.

یک خبر خوب این که شما بعد از ثبت دامنه در سایت هورامان می توانید از تمامی دامنه های آزاد و گرفته شده در این حوزه اطلاع پیدا کنید. یک استعلام کامل از همه ی دامنه های در دسترس به همراه هزینه به  شما می  دهد.

انتخاب دامنه مناسب

مزایای دامنه با پسوند ir

  • هزینه ثبت آن پایین است و بسیار کمتر از دامنه های بین المللی است.
  • بروز تحریم های بین المللی بر دامنه شما تاثیر نمگذارد.
  • امکان کلاهبرداری و دزدیدن دامنه تقریباً کم است زیرا عامل اجرایی آن یک نهاد رسمی در ایران است که برای ثبت و انتقال دامنه مدارک زیادی طلب می کنند.
  • بسیاری از واژها که با پسوندcom . ثبت شده اند با پسوند .ir آزاد هستند و شما راحت می توانید آنها را ثبت کنید.

پیشنهاد ما این است که شما برای انتخاب دامنه مناسب هم دامنه با پسوند com داشته باشید و هم ir که در طولانی مدت دیگران از دامنه و برند شما سوء استفاده نکنند.

در پایان چند نکته مهم را برایتان یادآوری می کنم.

یادآوری

  • سعی کنید در انتخاب دامنه مناسب از هیچ کاراکتر ممنوعه یا عدد استفاده نکنید.
  • سعی کنید یک سیلابی باشد و به راحتی در ذهن بماند.
  • سعی کنید مرتبط با حوزه ی کسب و کارتان باشد.
  • سعی کنید افرادی که تسلط کمی به زبان انگلیسی دارند هم بتوانند به راحتی تایپ کنند.
  • سعی کنید هم com و هم ir را داشته باشید..

امیدورام این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید یک انتخاب دامنه مناسب برای خود داشته باشید. خوشحال می شوم نظرات شما را هم بدانم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.