سئو اینترنتی

14 قدم تا تولید محتوای خلاقانه در سایت

تولید محتوای خلاقانه

تولید محتوای خلاقانه: قبل از اینکه به تعریف تولید محتوای خلاقانه بپردازیم، توضیح کوتاهی در مورد اهمیت تولید محتوا میدهیم.

تمامی افراد فعال در حوزه وب و اینترنت اهمیت تولید محتوا در اینترنت را به خوبی میدانند.
در مقالات قبلی خود مثل مقاله آموزش تولید محتوا، به اهمیت تولید محتوا در سایت اشاره کردیم و یکی از مهم ترین دلایل آن را وابستگی زیاد رتبه سایت در نتایج جستجو (SEO) به وجود محتوای مفید در سایت شمردیم.

اما نباید این نکته را فراموش کنیم که سئو از نظر گوگل یعنی “مخاطب”.
گوگل به مخاطبان خود اهمیت بسیار فراوانی میدهد، پس اینکه بخواهیم فقط برای گوگل بنویسیم نه تنها به افزایش رتبه ما کمک نمیکند که حتی ممکن است نتیجه برعکس داشته باشد. ما برای جذب بیشتر مخاطبان به سایت خود و همینطور برای جلب رضایت مندی آنها، میتوانیم به تولید محتوای خلاقانه روی بیاوریم. حال به سراغ این سؤال میرویم:

تولید محتوای خلاقانه چیست؟

منظور از تولید محتوای خلاقانه، محتوایی است که علاوه بر مفید واقع شدن برای کاربر، به شدت برای او جذاب باشد، از خواندن آن لذت ببرد و به هیچ عنوان علاقه ای به ترک صفحه، قبل از مطالعه کامل محتوا را نداشته باشد. تولید چنین محتوایی با خلاقیت نویسنده امکان پذیر است.

محتوای تولیدی شما در وب هرچه هم که مفید، کامل و یونیک باشد، ممکن است کاربر را خسته کند.
احتمالا این را از آنالیز وب سایت خود به کمک ابزار های آنالیزور (گوگل آنالیتیکز و سرچ کنسول) به خوبی متوجه شده اید که خیلی از کاربران پس از ورود به صفحات سایت شما، بعد از چند ثانیه، سایتتان را ترک میکنند و حاضر به مطالعه کامل محتواهایتان نمیشوند.

شاید دلیل آن را نا مناسب بودن محتوای خود بدانید و فکرکنید که محتوای تولیدیتان از کیفیت خوبی برخوردار نیست. البته که کیفیت محتوا در این بحث بسیار تأثیر گذار است اما باید این نکته را به شما بگوییم که مقصر فقط شما و کیفیت محتویتان نیست.

ما ایرانی ها به خواندن علاقه ای نداریم. سرانه مطالعه در ایران 13 دقیقه است. چیزی حدود یک هفتم میانگین سرانه مطالعه جهانی. پس نباید انتظار داشته باشید که هرکاربر پس از وارد شدن به سایت شما، تمامی مقاله پیش روی خود را بخواند.

اما نکته ای که وجود دارد این است: ما در هرحال در ایران هستیم و باید برای این مشکل راه حل مناسبی پیدا کنیم. راه حل، تولید محتوای خلاق یا خلاقانه است.

زمانی که کاربران حاضر به خواندن محتوای ما نشوند، فعالیت ما در سایت یک امر بیهوده است، زیرا چه هدف شما از تولید محتوا، بازاریابی محتوا باشد و چه تولید محتوا برای سئو، با ترک زودهنگام سایت از طرف کاربر، تمامی نقشه های شما نقش برآب میشوند.

چطور محتوای خلاقانه تولید کنیم؟

در تولید محتوای خلاق شما باید چندین نکته را رعایت کنید. ما در ادامه این نکات را برای شما به ترتیب اولویت قرار داده ایم. شما میتوانید از این مقاله به عنوان یک نقشه راه  یا چک لیست جهت تولید محتوای خلاقانه استفاده کنید.

عناوینی که در ادامه با آنها آشنا میشوید موارد زیر هستند. میتوانید برای دسترسی سریع، عنوان مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا به روال عادی به مطالعه عادی مقاله بپردازید.

 • انتخاب سوژه
 • انتخاب نوع محتوا
 • نوشتن عنوان مقاله
 • پاراگراف اول
 • لحن محتوا
 • رعایت کوتاهی متن
 • تصاویر
 • محتوای آماری
 • محتوای صوتی
 • محتوای ویدیویی
 • محتوای دانلودی
 • جمع بندی مقالات
 • پینشهادات به مخاطب
 • آپدیت منظم

انتخاب سوژه

مهم ترین گزینه در تولید محتوای خلاقانه، یافتن سوژه مناسب است.
اغلب، تولید محتوا در یک سایت بر اساس موضوع و حیطه کلی فعالیت آن سایت اتفاق می‌افتد اما این یک قانون نیست. شما میتوانید گاها یک سوژه با موضوع کاملا غیر مرتبط با فعالیت سایت خود انتخاب کنید و درباره آن بنویسید.

(البته اگر به تولید محتوا درمورد یک موضوع نا مرتبط علاقه ندارید مشکلی نیست، شما میتوانید یک موضوع مرتبط انتخاب کنید و حالا سوژه نوشتن خود را بیابید.)

برای یافتن سوژه راه های زیادی دارید. یکی از ابزار های اینترنتی جهت یافتن سوژه، گوگل ترند است.
در این ابزار شما میتوانید با جستجوی یک کلمه کلیدی مرتبط به کسب و کار خود، علاوه بر مشاهده میزان محبوبیت آن در گذشته تا به حال، پیشنهاد های مختلفی در همان زمینه دریافت کنید.

برای اینکه بهتر متوجه این موضوع بشوید، باید بدانید که مقاله ای که در حال خواندن آن هستید، خود با استفاده از این ابزار سوژه یابی شده است.
ما با توجه به حیطه فعالیت سایت هورامان، کلمه “تولید محتوا” را در گوگل ترند سرچ کردیم، در آنجا کلمات زیادی به ما پیشنهاد داده شد که یکی از آنها : تولید محتوای خلاقانه بود و ما پس از اینکه روند صعودی محبوبیت آن را مشاهده کردیم به تولید محتوا در این کلمه و سوژه روی آوردیم.

علاوه بر استفاده از از گوگل ترند، شما میتوانید از شبکه های اجتماعی ایده بگیرید. برای این کار بهترین شبکه ها اینستاگرام  و توییتر هستند.
به طور مثال شما با وارد شدن به قسمت اکسپلور اینستاگرام (ذره بین) با هزاران ایده متفاوت روبرو میشوید. فقط کافی است یک ویدیو یا تصویر در مورد حیطه کاری خود پیدا کنید و با دیدن پست های مشابه آن که توسط خود اینستاگرام به شما پیشنهاد داده میشوند، یک سوژه عالی برای تولید محتوای خلاق پیدا کنید.
دقت کنید که سوژه انتخابی شما برای مخاطبان نیز جذاب باشد.

تولید محتوای خلاق

نوع محتوا

پس از انتخاب سوژه باید نوع محتوای خود را انتخاب کنید.
محتواها را نسبت به فاکتور های مختلف، در انواع مختلفی میتوان دسته بندی کرد که در این مقاله نمیتوان به تمامی آن ها پرداخت.

اما به طور کلی محتواها را در دسته های خبری،مقایسه ای، آموزشی، تبلیغاتی و… دسته بندی میکنند.
محتواهایی که به مقایسه دویا چند برند، موضوع، محصول، خدمت و … میپردازند همیشه دارای بازدید بالایی هستند. پس از آن نیز محتواهای خبری و سپس آموزشی بازدید بالایی دارند.

شما آزاد هستید نسبت به هدف و فعالیت خود، نوع محتوایتان را نیز انتخاب کنید اما پس از انتخاب، باید به خوبی خلاقیت را در آن پیاده کنید. به طور مثال:

_ اگر محتوای انتخابی شما محتوای مقایسه ای است، به مقایسه ده تا از بهترین های یک حیطه بپردازید، به این نوع محتوا، اصطلاحا محتوای تاپ تن (top 10) میگویند که نه تنها در وب فارسی بلکه در تمامی وب دارای مخاطب و محبوبیت بالایی است.

_ اگر علاقه مند به تولید محتوای آموزشی هستید، میتوانید بعد از تولید مقاله آموزشی خود، به آموزش تکنیک های جذاب و خلاقانه در مورد محتوای قبلی خود در یک محتوای دیگر بپردازید. به طور مثال: مقاله آموزش ساخت وبلاگ و سپس تولید مقاله 15 سایت وبلاگ دهی معتبر برای ساخت وبلاگ.

_ در تولید محتوای خبری حتما نباید به خبر بسنده کنید، مثلا میتوانید پس از تولید محتوای خبریِ ((دیجی کالا بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه شد))، در انتهای مقاله به 5 فروشگاه اینترنتی برتر جهان و دلایل موفقیت آنها بپردازید و حتما به این موضوع را در عنوان مقاله خود اشاره کنید.

نکته دیگری که در انتخاب نوع محتوا مهم است. این است که همیشه محتواهای داستانی مخاطبان بیشتری دارند و این نوع محتوا، مخاطب را تا انتهای مقاله در صفحه نگاه میدارد. شما میتوانید برای نوشتن چنین محتوایی، متن مورد نظر را از زبان خود و ماجرایی که برایتان پیش آمده تعریف کنید.
به طور مثال تجربه شما درمورد خرید از 5 سرویس هاستینگ در کشور و مقایسه خدمات آنها در زوایای مختلف.

عنوان مقاله

عنوان مقاله بهترین مکان برای نشان دادن خلاقیتتان است.
عنوان مقاله در صفحه نتایج گوگل میتواند مهم ترین عامل برای جذب مخاطب باشد. از نوشتن عنوان های کلیشه ای و ساده خود داری کنید. اگر محتوای شما بسیار خلاقانه و جذاب باشد اما عنوان آن نتواند مخاطب را جذب کند، عملا میتوان گفت شما محتوایی ننوشته اید.

برای نوشتن عنوان جذاب راه های بسیار زیادی وجود دارد از جمله:

 • به کار بردن عدد در عنوان:

12 راه برای جذاب شدن

 • استفاده از عنوان های منفی

عالِم بزرگ در آخرین لحظات زندگی خود گفت : ازدواج نکنید

 • استفاده از عنوان های سؤالی

چرا چاق میشویم؟

 • استفاده ازعنوان های تحریک کننده

این کتاب ها را نخوانید

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به مقاله آموزش عنوان نویسی جذاب مراجعه کنید.

پاراگراف اول

اولین چیزی که کاربر پس از کلیک بر روی عنوان مقاله در سایت شما میبیند، طراحی کاربری سایت شماست. اگر طراحی و زیبایی سایت شما را کاملا خوب و عالی در نظر بگیریم، مورد بعدی که مخاطب شمارا مجاب به مطالعه محتوا میکند، پاراگراف اول متن است.

در پاراگراف اول شما باید به صورت خلاصه مخاطب را از کل محتوای این مقاله با خبر کنید. یعنی کاربر پس از خواندن پاراگراف اول در مقاله شما، باید به خوبی بداند که در ادامه قرار است چه محتوایی را مطالعه کند.
شما در نوشتن پاراگراف اول باید در عین کلی گویی و پرداختن سریع به محتوای مقاله، یک متن کاملا جذاب بنویسید تا مبادا مخاطب در همان ابتدا از مطالعه کامل متن منصرف شود.

تولید محتوای خلاقانهلحن محتوا

در گذشته تمامی محتواهای موجود در وب دارای لحن کاملا رسمی و خشک بود و به شما این حس را القا میکرد که درحال گوش دادن به صحبت های یک آقازاده قاجار هستید.

با گذشت زمان و افزایش مخاطبان وب، به مرور آن لفظ های رسمی و کتابی نیز حذف شدند، اما هنوز هم مشاهده میکنیم در سطح وب بعضی از وبمستران عزیز با همان لحن های خشک اقدام به تولید محتوا میکنند. اینجور لحن ها میتواند مخاطب را سریعا از خواندن مقاله منصرف کند.
پس پیشنهاد میشود با لحنی ساده بنویسید و نکته بسیار مهم در محتوا نویسی این است که تا جای ممکن از کلمات سخت و علمی استفاده نکنید. استفاده از کلماتی با معانی سخت، باعث آزردگی خاطر مخاطب شما میشود.

متن کوتاه

علاوه بر ساده نویسی، یک محتوای خلاقانه دارای متن های کوتاه است.
پاراگراف های خود را بیشتر از 3 تا 5 جمله ننویسید، پس از هر پاراگراف یک فاصله در متن ایجاد کنید و سراغ پاراگراف بعدی بروید. از شکست و نیم شکست به خوبی استفاده کنید. منظور از نیم شکست رفتن به خط بعدی دقیقا زیر خط قبل است. اما یک شکست کامل با خط بالای خود یک سطر کامل فاصله دارد؛ مانند فاصله این خط با خط بعدی.

در متن هایتان از تکرار پرهیز کنید. نیاز نیست برای اینکه مخاطب خود را متوجه موضوعی کنید چندین بار آن موضوع را به صورت آکادمیک و رسمی توضیح دهید. اگر به نظرتان درک یک موضوع سخت است و یک پاراگراف از عهده آن بر نمی آید، دست از توضیح بردارید و یک مثال ملموس برای مخاطب بیاورید.
محتوا نویسان سایت هورامان همیشه برای نوشتن محتواهای خود، این جمله را مد نظر خود قرار میدهند: “مثال زدن، یکی از راه های آموزش نیست، بلکه تنها راه آن است ((آلبرت انیشتن))”

تصاویر

تصاویر از جمله مهم ترین نکات برای خلاقانه کردن محتوای شماست. مهم ترین تصویر در محتوای خلاقانه شما، تصویر شاخص است که باید کاملا مرتبط با موضوع باشد.
در محتوای خود سعی کنید برای هر زیر عنوان (مخصوصا  عنوان های h2) از یک عکس مرتبط استفاده کنید. عکس های گرافیکی و زیبا انتخاب کنید و از نوشتن متن های طولانی بر روی آنها خود داری کنید.
نیاز نیست برروی عکس ها علاوه بر لوگو و آدرس سایتتان، شعار تبلیغاتی خود را نیز ثبت کنید.

اگر توانایی این موضوع را دارید، از اینفوگرافیک ها در محتوای خود استفاده کنید. اینفوگرافیک باعث چند برابر شدن جذابیت محتوای شما میشود. البته بهتر است اینفوگرافیک تولیدی خودتان باشد. اگر کمی با فتوشاپ آشنا باشید به راحتی میتوانید متن اینفوگرافیک های انگلیسی را ترجمه کنید و در عکس هایی برای خود قرار دهید اما از عکس های کاملا کپی استفاده نکنید..

گوگل میتواند استفاده از عکس های کپی را تشخیص دهد و ممکن است برای این کار شما را جریمه کند.
اگر توانایی ساخت عکس خصوصی برای سایت خود را ندارید، به مقاله جلوگیری از کپی شناخته شدن عکس توسط گوگل مراجعه کندی. در این مقاله چند راهکار برای استفاده از عکس های موجود در اینترنت بدون جریمه شدن توسط گوگل معرفی شده است.

محتوای آماری

هم گوگل و هم مخاطبان، عاشق محتوای آماری هستند. منظور محتوایی است که یک آمار واقعی در آن ارائه شود. یک محتوای خلاقانه فقط متن و تصویر نیست.

بهترین نوع ارائه آمار میتواند نمودار های تصویری باشد. اگر توانایی طراحی و یا پیدا کردن این نوع تصاویر را ندارید به ساخت آمار های جدولی بپردازید. این نوع آمار نیز میتواند برای مخاطب جذاب باشد. در بدترین حالت در محتوای خود از آمار های لیستی استفاده کنید. لیست ها آخرین راه شما برای ادقام محتوای آماری با محتوای متنی است.

در ادامه هر از گاهی این آمار را به روز کنید.

تولید محتوای خلاق و آماریمحتوای ویدیویی

ویدیو محتوای شما را از این رو به آن رو میکند.
شما با اضافه کردن ویدیو به محتوای خود از خسته کننده شدن محتوای خود تا حد زیادی جلوگیری میکنید. البته منظور از ویدیو یک فیلم سینمایی یک ساعته نیست. منظور یک فایل ویدیویی با کیفیت بالا، حجم پایین و حداکثر زمان 7 دقیقه ای میباشد.
تا حدا امکان برای ویدیو های کوتاه خود لینک دانلود تعریف نکنید و در توضیح ویدیو، توضیحاتی ارائه کنید که مخاطب را مجاب به تماشای ویدیو در سایت شما کند.

برای انتخاب ویدیو بیشتر به سمت شبکه های اجتماعی و ویدیو محور بروید، درآنجا ویدیو های جذاب و خلاقانه زیادی پیدا میشود. اما اگر در آنجا مطلب خوبی پیدا نکردید خودتان اقدام به ساخت یک ویدیو کوتاه کنید، این کار به برند سازی شما کمک بسیاری میکند و علاوه بر آن میتوانید با انتشار آن در شبکه های اجتماعی و ویدیو محور، بک لینک های با کیفیت دریافت کنید.

سعی کنید در بارگذاری ویدیو نیز از فیلم های کپی استفاده نکنید.

محتوای صوتی

صوت حال محتوای شما را خوب میکند.
پیشنهاد میشود مقاله خود را با لحنی زیبا و شیوا و با کیفیتی خوب ضبط کنید و در محتوای خود قرار دهید تا کسانی که حال و حوصله خواندن هیچ جور متنی را ندارند از آن استفاده کنند. البته برای محتوای صوتی خود لینک دانلود قرار ندهید تا مخاطب در سایت شما آن را گوش دهد و باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر و رتبه سئو سایت شما شود.

محتوای دانلودی

به مخاطب خود ارزش دهید.
برای آن یک محصول دانلودی مرتبط در مقاله قرار دهید و کاری کنید که از دریافت آن خشنود شود. این محصول میتواند pdf خود مقاله یا خلاصه آن باشد. یا یک چک لیست از مطالب مقاله.
به طور مثال اگر یک سری نکات برای افزایش سرعت سایت در محتوای خود گردآوری کرده اید. تمامی این نکات را به صورت تیتر وار و خلاصه در یک فایل pdf با ظاهر جذاب قرار دهید و در انتهای صفحه لینک دانلود آن را برای مخاطب بگذارید.

تولید محتوای خلاقجمع بندی برای مقالات

در انتهای تمام مقالات یک جمع بندی داشته باشید. به هیچ عنوان انتهای مقاله خود را باز نگذارید. برای جمع بندی در انتهای مقاله میتوانید یک خلاصه بسیار کوتاه از قسمت های مهم مقاله را بنویسید؛ نهایتا یک پاراگراف.

پیشنهادات

فقط به تولید یک محتوای خلاقانه بسنده نکنید. شما باید پس از تولید یک محتوا، به تولید محتواهای مرتبط و البته خلاق دیگری روی بیاورید که کاربر را به سمت خود جذب کند. به طور مثال اگر محتوای شما درباره “علل کاهش رتبه سایت در سئو” است. زمانی که به قسمت “تأثیر لینک سازی در رتبه سئو” میرسید، به کاربر پیشنهاد دهید مقاله “10 سایت برتر برای دریافت بک لینک ” در سایت شما را مطالعه کند.

اجازه ندهید کاربر به راحتی از سایت شما خارج شود. شما باید یک تور گردشگری در سایت خود برگذار کنید.

آپدیت منظم

محتواهای خود را به صورت منظم آپدیت کنید. به محتوای خود مطالب واقعا مفید اضافه کنید و سپس در خبرنامه ایمیلی خود به کاربران، آپدیت مقاله خود را اطلاع دهید. مطمئن باشید با آپدیت مقالات خود باعث افزایش رتبه آن در گوگل میشوید.

در انتها باید عنوان کنیم که شما برای تولید محتوا خلاقانه باید خودتان نیز خلاقیت به خرج دهید. فقط مطالعه و پیاده سازی این موارد کافی نیست و خلاقیت خود شما شاید کاملا نتایج کارتان را عوض کند.

در قسمت نظرات این مقاله میتوانید هرگونه سؤال خود در مورد تولید محتوای خلاقانه را مطرح کنید تا کارشناسان هورامان به آنها پاسخ دهند.

با آرزوی موفقیت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *