دسته بندی نشده

4 روش پیاده سازی دیجیتال مارکتینگ (digital marketing)

دیجیتال مارکتینگ با 4 روش

همانطور که در کسب و کار اینترنتی، بیان کردیم؛ بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (digital marketing)  به مجموعه اعمال بازاریابی که در دنیای اینترنتی و دیجیتالی اتفاق می افتند، گفته میشود. گاها تعریف بازاریابی دیجیتال را محدود به دنیای اینترنت و وب سایت ها میکنند اما همانطور که از نام آن پیداست، منظور تمامی اجزای دنیای دیجیتال است و نه فقط اینترنت.
از جمله این اجزا میتوان به : رایانه ها، تلویزیون ها، تلفن های همراه و تبلت ها، رادیو ها، شبکه های اجتماعی، ایمیل، سایت ها و … اشاره کرد.

بازاریابی دیجیتال دارای زیر شاخه های فراوانی است که هر کدام تبدیل به یک حیطه جدا شده و باعث ایجاد مشاغل زیادی شده اند. ما با توجه به سلیقه مخاطبان در سایت هورامان در این مقاله به صورت کلی به مهم ترین روش های بازاریابی دیجیتال در دنیای اینترنت و مجازی و در اصل به بازاریابی اینترنتی میپردازیم.
در ادامه این مقاله شما با این عناوین مواجه میشوید.

  • SEM در بازاریابی دیجیال
  • سئو در بازاریابی دیجیتال (SEO)
  • بازاریابی محتوا (content marketing)
  • بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)

 

SEM در بازاریابی دیجیتال

SEM اختصاری از کلمات (Serch Engin Marketing) و معنای آن “بازاریابی موتور های جستجورگر” است. به طور کلی هر روش بازاریابی که در آن از موتور های جستجو گر چون گوگل، یاهو، بینگ و … استفاده شود زیر مجموعه SEM است. در این نوع بازاریابی دیجیتال اغلب از موتور جستجو گر گوگل استفاده میشود که دلیل آن محبوبیت بالای آن بین مخاطبان در سراسر جهان است.
SEM خود روش های زیادی دارد که معروف ترین روش های آن SEO و تبلیغات PPC هستند. در مورد سئو در ادامه به طور مفصل توضیح میدهیم.

شیوه های بازاریابی دیجیتالppc یا تبلیغات کلیکی چیست؟

PPC اختصاری از حروف انگلیسی (Pay Per Click) است که ترجمه آن به فارسی ” پرداخت به ازای کلیک ” است. در این روش کسب و کار های اینترنتی با راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی و محول کردن آن به یک موتور جستجو گر، در ازای هر بار کلیک بر روی تبلیغ خود در موتور جستجو (که میتواند در پایین یا بالای صفحه سرچ باشد)، هزینه ای پرداخت میکنند.

هزینه این تبلیغاتی نسبت به سختی کلمه کلیدی تعیین میشود. به طور مثال کلمه “طراحی اپلیکیشن فروشگاهی” که یک کلمه  پر رقابت سخت در وب فارسی است دارای قیمت زیادی در بین کلمات است. اما کلمات آسانی مانند “آموزش تولید محتوا”، دارای قیمت پایین تری هستند.

سئو در بازاریابی دیجیتال (SEO)

SEO اختصاری از کلمات Serch Engin Optimization است که ترجمه آن “بهینه سازی برای موتور جستجو گر” است. به طور خلاصه سئو رقابت بر سر یک کلمه کلیدی برای کسب کردن جایگاه اول در موتور جستجو گر است. از سئو میتوان به عنوان پیچیده ترین و همینطور پولساز ترین بخش در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ نام برد و دلیل آن را میتوان شلوغ و محبوب بودن بازار سرچ اینترنتی دانست، به طور مثال کلمه “طراحی سایت” در موتور جستجو گر گوگل در ماه حدود 1500 دفعه (میانگین) سرچ میشود، به نظر شما سهم سایت های صفحه اول گوگل از این تعداد سرچ ماهانه چند مشتری است؟

زمانی که مخاطبان کلمه طراحی سایت را سرچ میکنند و با سایت شما در رتبه اول گوگل در صفحه اول مواجه شوند و از آنجا که 80 درصد مخاطبان، در همان صفحه اول موتور جستجو و اغلب از 3 نتیجه اول، سایت مورد نظر برای رفع نیاز خود را انتخاب میکنند، شما در حال جذب صد ها مخاطب در ماه هستید.
فقط کافی است بتوانید 20 درصد کل این افراد را به مشتری و خریدار محصول و خدمات خود تبدیل کنید. از همین رو، سئو یک حرفه و شغل محبوب است.

حالا این سؤال پیش می آید که سئو چیست و چگونه کار میکند؟ سئو یا رقابت سایت ها در صفحات موتور های جستجو گر، ارزان ترین و در عین حال پر بازده ترین نوع بازاریابی دیجیتال است که به حدود 200 فاکتور بستگی دارد. یک سئو کار حرفه ای تمامی این فاکتور هارا به مرور زمان بر روی یک سایت پیاده میکند و باعث میشود رتبه آن سایت در نتایج بالا تر برود. این 200 فاکتور به طور کلی در 3 دسته تقسیم بندی میشوند:

سئو داخلی

به مجموعه اعمالی که “در داخل یک سایت” برای افزایش اعتبار آن برای مخاطبان و موتور های جستجوگر انجام میشود، سئو داخلی سایت می گویند. مهم ترین این اعمال را میتوان نوشتن محتوای هدفمند برای مخاطب نام برد.
در صورت نیاز میتوانید به مقالات آموزش سئو داخلی مراجعه کنید.

سئو خارجی

سئو خارجی سایت، مجموعه کارهایی هستند که در “خارج از سایت” برای اعتبار دهی به سایت، مخصوصا در نظر موتور های جستجو انجام میشود. مهم ترین عمل در سئو خارجی یک سایت، لینک بیلدینگ یا لینک سازی و سپس فعالیت و محبوبیت در شبکه های اجتماعی است.
میتوانید به مراجعه به صفحه آموزش سئو خارجی اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال اغلب مربوط به برنامه نویسان و کدنویسی سایت است، در این فاکتور باید کدهای سایت کاملا مطابق استاندارد های موتور های جستجو از جمله گوگل باشد تا آن ها بتوانند به راحتی محتوای یک سایت را ایندکس(فهرست بندی) کنند و در نتایج خود نشان دهند.
در صورت نیاز به آموزش این مبحث، به صفحه آموزش سئو تکنیکال مراجعه کنید.
بازاریابی دیجیتال

 

بازاریابی محتوا (content marketing)

بازاریابی محتوا به ایجاد و تولید محتوایی گفته میشود که باعث جذب مخاطب و در نهایت تبدیل مخاطب به مشتری شود. در اصل ما در بازاریابی محتوا به جای هزینه برای جذب مخاطب از طرق مختلف، با ایجاد محتوای مفید و هدفمند نوعی بازاریابی درونگرا انجام داده و باعث میشویم مخاطب به سمت ما جذب شود. این نوع بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ دارای مخاطب زیادی است.
در یک استراتژی در بازاریابی محتوا، ما با ایجاد یک محتوای ارزشمند که مخاطب به آن نیاز دارد، سعی در برآورده کردن نیاز های دیگر مخاطب در همان حیطه به دست خودمان میکنیم: مثلا سایت MOZ یکی از این سایت هاست، این سایت برای وبمستران و مدیران سایت یک ابزار رایگان جهت تحلیل بک لینک رقبا قرار داده است، سپس خود در کنار این ابزار، اقدام به فروش بک لینک می‌کند.

در نوع دیگر ما با ایجاد یک محتوای مفید، سپس ایجاد نیاز در مخاطب، خودمان را به عنوان راه حل و پاسخ نیاز معرفی کرده و محصول یا خدمات خود را به فروش میرسانیم.
مانند سایت هایی که به آموزش کسب و کار اینترنتی و درآمد از سایت می‌پردازند و این موضوع را تبدیل به یک نیاز می‌کنند، سپس خود اقدام به طراحی سایت و ارائه خدمات و آموزش های مربوطه می‌کنند. نمونه این سایت ها، سایت انگلیسی هاب اسپات است.

در بازاریابی محتوا، مهم ترین اصل تولید محتوا است. تولید محتوا خود به صورت های مختلفی امکان پذیر است:

تولید محتوا صوتی

تولید محتوای صوتی یا پادکست، هنوز از آنچنان محبوبیت خاصی برخوردار نیست، زیرا مطمئنا ارتباطی که در ویدیو و حتی عکس با مخاطب برقرار میشود بسیار بیشتر از ارتباط صوتی است. اما در هرحال نباید از کمک هایی که محتوای صوتی در تولید محتوا به ما میکند چشم پوشی کنیم. شما میتوانید در وب سایت خود، شبکه اجتماعی خود و یا حتی شبکه های صوت محور اقدام به تولید محتوای صوتی کنید.

تولید محتوا ویدیویی

از تأثیر گذار ترین نوع محتوا است و به راحتی میتواند یک کمپین بازاریابی دیجیتالی را فرماندهی کند.
ویدیو به دلیل توان برقراری ارتباط بالا با مخاطب، بسیار حائز اهمیت است. شما علاوه بر سایت، میتوانید در شبکه های ویدیو محور چون یوتیوب و آپارات و به خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به تولید محتوای ویدیویی و تصویری کنید.

تولید محتوا متنی

مهم ترین نوع تولید محتوا، تولید محتوای متنی است. دلیل اصلی آن را میتوان این موضوع دانست که تمرکز شبکه های اجتماعی و به خصوص گوگل بر روی محتوای متنی است و در اصل تعیین کننده اصلی در رقابت بین سایت ها، این نوع محتوا است.

یکی از مهم ترین مزایای تولید محتوا و مخصوصا تولید محتوا متنی، ایجاد بازاریابی درونگرا به کمک آن است. یعنی شما میتوانید به جای دنبال کردن مخاطب برای فروش محصولات، با تولید محتوا مفید در مورد یک محصول که مخاطبان خاص خود را دارد، دقیقا همان مخاطبان هدف را به سمت خود جذب کرده و باعث ایجاد فروش و کسب درآمد اینترنتی شوید.
ما در هورامان به صورت تخصصی به آموزش تولید محتوا پرداخته ایم.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)

social media marketing یا بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) ؛ یک نوع بازاریابی دیجیتال است که به بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی گفته میشود، محبوب ترین شبکه های اجتماعی در این زمان اینستاگرام، تلگرام، توییتر، لینکدین و … هستند.
در این نوع بازاریابی شما میتوانید با فعالیت در این شبکه ها، به فروش محصول یا خدمات خود بپردازید، یا به برندینگ کسب و کار خود کمک کنید. علاوه بر این میتوانید با ادقام SMM و SEO کمک شایانی به فروش، برند سازی و سئو سایت خود بکنید. در نظر  داشته باشید که برای فعالیت در شبکه های اجتماعی هم نیاز به تولید محتوای مفید و هدفمند دارید.

بازاریابی دیجیتال

دیجتال مارکتینگ یک مبحث بسیار پیچیده و بزرگ است. ما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ را که در دنیای وب در حال اجرا است، برای شما توضیح دهیم. سایت هورامان یکی مراجع ارائه خدمات و آموزش رایگان در این حوزه است. شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با هرکدام از عناوین توضیح داده شده در این مقاله به وبلاگ ما و دسته بندی مورد علاقه خود رجوع کنید.

همچنین در صورت وجود هرگونه سؤال در این حوزه، میتوانید در انتهای همین مقاله و در قسمت نظرات، سؤالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

با آرزو موفقیت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *