فروشگاه اینترنتی چیست؟ چه مزایایی دارد؟

0

آیا شما هم به فکر راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق هستید؟ آیا شما تازه می خواهید وارد دنیای کسب و کار مجازی شوید؟  شما در این مقاله می توانید ابتدا با تعریف یک فروشگاه اینترنتی و سپس با مزایا و معایب آن آشنا شوید. با ما همراه باشید.

فروشگاه اینترنتی چیست؟

یک فروشگاه اینترنتی یک سایت برای تجارت الکترونیک است که در آن می توانید یکسری محصولات یا خدمات ارائه شود. تقریباً یک چیزی مثل فروشگاه های بزرگ فیزیکی ولی در فضای مجازی، البته ممکن است این فروشگاه اینترنتی به این وسعت هم نباشد و کمی کوچکتر باشد.

همچنین امکان دارد همه ی محصولات یا خدمات مربوط به شخص خاصی نباشد و افراد متعدد با کسب و کار های متنوع در آن نقش ایفا کنند. اما هر مدل که باشد فروشگاه اینترنتی بیشتر به منظور تجارت الکترونیک چند کاناله تعبیه می شود. همچنین طراحی فروشگاه اینترنتی در پیاده سازی این هدف نقش بزرگی دارد.

در رابطه با فروشگاه های اینترنی چقدر میدانید؟

خوب دوستان بگذارید یک قدم به عقب برگردیم و به تاریخچه ی شکل گیری فروشگاه های اینترنتی در ایران یک نگاهی بیندازیم. حدود سال های ۸۰ تا ۸۵ اولین فروشگاه های اینترنتی در ایران شکل گرفتند. یعنی حدود ۱۰ الی ۱۵ سال پیش در این بین فروشگاه اینترنتی دیجی کالا هم در سال ۸۵ راه اندازی شد و در حال حاضر توانسته جایگاه خوبی در ایران برای خودش رقم بزنه. البته فروشگاه اینترنتی دیگری  هم هستند که نوپا هستند و تلاش می کند در تجارت خودشون موفق شوند.

در کل میشه گفت فروشگاه آنلاین در ایران هنوز نوپا است و مثل کشورهای توسعه یافته هنوز رشد نکرده و در این زمینه پتانسیل های زیادی داره.

چرا باید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم؟

شاید خیلی ها این سوال را از خودشان می پرسند که چه دلیلی داره که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم. خیلی ها شغل دارند و از مشاغل فیزیکی شان راضی هستند. خیلی ها هم از پایه به دنبال شغل مناسب در اینترنت هستند.

دوستان عزیزم یک واقعیت را باید بپذیریم به مرور زمان مشاغل فیزیکی نقش کم رنگ تری دارند و جای خود را به مشاغل اینترنتی می دهند. حتی آنهایی که مشاغل فیزیکی دارند برای اینکه از قافله ی تغییر عقب نباشند باید خودشون را به روز کنند و در فضای مجازی هم کار کنند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ی چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟ را مطالعه فرمایید.

در ادامه می خواهم شما را با مزایا و معایب فروشگاه اینترنتی آشنا کنم با ما همراه باشید.

ایجاد فروشگاه اینترنتی

مزایای یک فروشگاه اینترنتی:

  • راه اندازی آسان تر نسبت به فروشگاه در دنیای واقعی
  • احتیاج به سرمایه کمتر برای راه اندازی فروشگاه
  • بازده ی بالاتر در فروشگاه اینترنتی
  • نداشتن محدودیت زمان
  • نداشتن محدودیت مکان
  • امکان فروش حتی به کشورهای دیگر

و خیلی موارد دیگر که در مقاله کامل این بحث را باز کرده ام.

۱-راه اندازی آسان فروشگاه آنلاین

در فضای واقعی برای راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی مشکلات زیادی بر سر راه است. مجوزهای خیلی زیاد داشتن یک محیط بزرگ برای کسب و کار تامین مواد اولیه زیاد و خیلی موارد دیگر اما در فضای مجازی ایجاد یک فروشگاه اینترنتی به مراتب راحت تر و کم دردسرتر است.

شما با انتخاب یک دامنه و هاست می توانید قدم اول برای فروشگاه خود را بردارید. شاید این واژه برای شما خیلی آشنا نباشد اگر بخواهم با یک مثال برای شما مساله را بررسی کنم بهتر است مقایسه ای داشته باشیم با یک فروشگاه واقعی در فروشگاه واقعی اولین قدم انتخاب نام مناسب برای فروشگاه است در فضای مجازی این همان دامنه می شود که باید به درستی و با دقت انتخاب شود.

خوب در فضای واقعی شما باید یک مکان برای فروش اجناس خود داشته باشید در فضای مجازی این مکان هاست شماست. یعنی میزان حافظه ای که شما برای فروشگاه آنلاین خود استفاده می کنید.

۲-سرمایه گذاری کمتر در فضای مجازی

این یک واقعات انکار ناپدیر است که هزینه و سرمایه ی فروشگاه اینترنتی نسبت به یک فروشگاه واقعی بسیار کمتر است. در فروشگاه واقعی چندین میلیون سرمایه لازم است. به علاوه داشتن یک مکان مناسب برای فروش اجناس که هر کسی نمی تواند آن را تهیه کند. اما شما می تواند یک فروشگاه اینترنتی با سرمایه ی کمتر و بازده ی بیشتری برای خود رقم بزنید. تقریباً ۱/۱۰ از هزینه های واقعی یک فرشگاه فیزیکی میشه.

۳-بازده بالاتر در فروشگاه آنلاین

خوب اصلاً این بازده ی بالا یعنی چه؟ دوستان عزیز ببینید بازده بالا در هر کسب و کاری مهمه مثلاً یک فروشگاه فیزیکی در دنیای واقعی را درنظر بگیرید که باید مخارج احتمالی کسب و کار مثل آب، برق و … بپردازد.

همچنین نیروی انسانی زیادی را استخدام کنه حالا می مونه مشترتان و درآمد از طریق آنها اگر خوش شانس باشه و در شهر بزرگی این کسب و کار را راه اندازی کنه و بازاریابی خوبی هم داشته باشه مثل تهران شاید اوضاع کمی بهتر باشه اما اگر در شهرهای پر جمعیت نباشه ممکنه زیاد صرفه و توجیه اقتصادی کسب و کارش نداشته باشه.

اگر یک تحقیقی در مورد فروشگاه های اینترنتی داشته باشید خیلی زود متوجه می شوید که اوضاع این مدل بهتر از مدل بالایی چون اولاً مشتریان شما متنوع و از سراسر شهرها هستند. دوماً هزینه ها کمتره سوماً به استخدام نیروی انسانی کمتری نیاز دارید.

۴-نداشتن محدویت زمان

شاید گفت این یکی از بهترین مزایای یک فروشگاه اینترنتی هست. چون در هر زمانی شما می توانید درآمد داشته باشید حتی روزهای تعطیل یا هنگام خواب میتوانید به صورت ۲۴ ساعته فروش داشته باشید ،بدون هیچ محدودیتی.

اکثر اوقات فرآیند مشاهده کالا ، پرداخت و تحویل در فروشگاه آنلاین معمولا با استفاده از اتوماسیون فروشگاه به صورت اتوماتیک انجام می شود و نیازی به پرسنل برای انجام آن ندارید ، در صورتی که در فروشگاه های واقعی نیاز به پرسنلی برای نمایش کالا ، دریافت هزینه و تحویل دارید.

فروشگاه اینترنتی

۵-نداشتن محدودیت مکان

شما حتی در هنگام سفر یا در منزل می توانید فروشگاه خود را مدیریت کنید. درصورتیکه در دنیای واقعی این کار دغدغه های زیادی دارد.

اما از خوبیها و مزایا گفتیم بگذارید یک سری به بدی ها و معایب فروشگاه آنلاین هم بزنیم.

معایب فروشگاه آنلاین

۱- عدم اعتماد کاربران

هنوز کاربران زیادی هستند که اعتماد کافی برای پرداخت های آنلاین خود ندارند. اما خبر خوب اینکه این موضوع رو به بهبود است. با داشتن نماد الکترونیکی و نظارت مراجع قضایی بر روی فضای وب اعتماد کاربران بیشتر شده است.

۲- تلاش زیاد و صبوری

هر کس که میگه خیلی راحت می توانید در فضای مجازی به درآمد برسید یک دروغ بزرگه. در این فضا هم، رقابت زیاده و سختی های خاص خودش را دارد پس باید تلاش کرد و البته صبر پیشه کرد تا پنجره ی موفقیت به روی شما باز بشه.

۳- بازاریابی و به روز نگه داشتن دائمی

خوب مثل هر کسب و کار دیگه یک فروشگاه آنلاین هم باید دائماً خودش را تازه و به روز نگه دارد و رقبای خودش را بررسی و آنالیز کنه تا بتونه پیشرفت کنه. این کار سبب میشه شما همیشه در حال آموزش و یادگیری یا استخدام افراد متخصص باشید.

۴- بهبود دائمی سایت

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خیلی خیلی مهمه چون دقیقاً فروشگاه شما با چینش و طبقه بندی خاص را نمایش می دهد. پس باید خیلی حساب شده و خوب باشد. دائما باید بهبود داده شود دقیقاً مثل فروشگاه های فیزیکی که برای فروش و جلب نظر مشتری دسته بندی ها یا فضاها را تغییر می دهند. این کار نیاز دارد که از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید تا شما را سریع تر و بهتر به هدف تان برسانند.

پیام آخر

دوستان عزیزم گاهی اوقات نمی توان از واقعیت های در حال اتفاق دور شد و آنها را ندیده گرفت. اگر شما هم به ایجاد یک فروشگاه آنلاین یا کسب و کار اینترنتی به صورت جدی فکر می کنید. تیم هورامان با سابقه ی درخشان برای فروشگاه آنلاین و طراحی سایت همچنین مشاوره می تواند همراه تان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.