مرکز توسعه نوین کسب و کار
مرکز توسعه نوین کسب و کار

دلیل کاهش اعتبار دامنه سایت ها (domain authority)؟ دامین آتوریتی ۵ سایت برتر دنیا افت کرد!!

چرا اعتبار دامنه سایت ها کاهش پیدا کرده؟ دلیل افت دامین آتوریتی سایت ها (domain authority)  چیست؟  حدودا از دیروز عصر بود که به ناگهان اعتبار دامنه هزاران سایت در سطح وب تغییر کرد. منظور از اعتبار دامنه، سنجش اعتبار سنجی توسط سایت MOZ است که به هر سایت یک عدد بین ۰ تا ۱۰۰ برای سنجش اعتبار دامنه آن سایت میداد.

این سؤال نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشور های جهان برای کاربران سؤال شده که دلیل کاهش دامین آتوریتی سایت ها چه بوده است.
در ادامه دلیل این کاهش اعتبار را برای شما بیان میکنیم و سپس به ۱۰ سایت برتر ایرانی که با کاهش اعتبار شدید روبرو شده اند را نا میبریم:

دلیل کاهش اعتبار دامنه ها یا دامین آتوریتی سایت های ایرانی و خارجی چیست؟

سایت moz، در یکی از آخرین مقالات خود در وبلاگش این موضوع را به مخاطبان خود اعلام کرد که به تازگی قرار است الگوریتم های سنجش اعتبار دامنه ها تغییر کند.
طبق گفته راس جونز، نویسنده این مطلب، مدیران سایت moz برای اینکه مطمئن شوند ابزار آنان برای اعتبار سنجی سایت های مختلف به درستی کار میکند و به خوبی میتواند سایت های مختلف را امتیاز دهی کند، تصمیم به آپدیت الگوریتم های جدید برای این ابزار گرفتند.

حال این سؤال پیش می آید که این الگوریتم جدید چه چیز هایی را با تغییرات همراه کرده است؟

چه تغییراتی باعث کاهش رتبه دامنه سایت ها شده است؟ (reasons-for-reducing-domain-authority)

مطمئنا سایت MOZ تمامی فاکتور ها برای رتبه بندی و افزایش و کاهش امتیاز دامنه ها را در اختیار کاربران قرار نمیدهد. اما دو عاملی که در سایت خود به آن ها اشاره کرده بود را برای شما توضیح داده ایم.

کاهش اعتبار دامنه هاادقام شدن امتیاز اسپم با دامنه

مهم ترین عاملی که باعث افت امتیاز سایت ها در دامین آتوریتی شده است، ادقام امتیاز اسپم دامنه (spam score) با اعتبار دامنه (domain authority) است.
در گذشته اعتبار دامنه یک سایت با توجه به لینک ها، بازدید ها، تعداد جستجو ها و… افزایش پیدا میکرد و نرخ اسپم اسکور سایت به صورت جداگانه در صورت استفاده از بک لینک های مخزب و دیگر روش های اسپم، افزایش پیدا میکرد.

اما طبق گفته سایت moz، از این به بعد امتیاز spam شما به صورت مستقیم در دامین آتوریتی سایت شما تأثیر دارد و میتواند باعث کاهش یا افزایش آن شود.

همگام  سازی با الگوریتم های گوگل

طبق گفته های راس جونز، علاوه بر افزایش اهمیت اسپم اسکور، سایت moz سعی کرده تا حد امکان الگوریتم های ابزار سایت اکسپلور خود را همگام با الگوریتم های گوگل کند. همینطور گفته شده که تغییرات الگوریتمی این ابزار از ایم به بعد بیشتر به الگوریتم های گوگل مثل پاندا و پنگویئن میشود.

آیا کاهش اعتبار دامنه سایت ها برای رتبه سایت مشکل ساز است؟

موضوعی که در این مقاله سایت ماز به آن اشاره شده این است که بهتر است شما از ابزار سایت اکسپلورر moz فقط به عنوان یک ابزار آنالیز نسبی و نه مطلق استفاده کنید. کاهش اعتبار دامنه های شما در رتبه بندی شما در گوگل تأثیری نخواهد گذاشت  نباید برای آن نگران باشید.

نکته دیگری که مدیران سایت moz نگران آن هستند، مشکلاتی است که که ممکن است این کاهش اعتبار دامنه ها برای سئو کاران با مشتریان آنها به وجود بیاید. از همین رو درداین مقاله گفته شده که این موضوع هیچ ربطی به سئو کاران سایت شما ندارد و این یک منبع قابل استناد است تا باعث رفع نگرانی سئو کاران شود.

تغییرات اعتبار دامنه ها به مرور بر روی تمامی سایت های سطح وب اعمال میشود و شاید کمی زمان ببرد.
در این بین ۱۰ سایت بزرگ ایرانی و خارجی با افت شدید اعتبار دامنه ها روبرو بودند. این سایت ها را در پایین برای شما فهرست کرده ایم.

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت بلاگفا به ۲۲ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت بلاگ به ۶۰ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت ورزش۳ به ۵۰ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت دیجی کالا به ۵۲ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت نمناک به ۳۲ در moz

همچنین سایت هایی مثل دیوار، شیپور و… نیز با کاهش دامین آتوریتی روبرو شده اند اما در مقابل بعضی از سایتها مثل آپارات با افزایش اعتبار همراه بوده اند.

اعتبار دامنه سایت هورامان به ۱۰ کاهش داشته. سایت شما عزیزان با افزایش اعتبار دامنه روبرو بوده یا کاهش آن؟؟

2 نظرات
 1. مصطفی احمدی می گوید

  سلام
  تاریخ انتشار این مقاله برا کی هست ؟

  1. ابراهیمی می گوید

   سلام
   ۱۵/۱۲/۹۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.