آموزش انتخاب شغل مناسب برای خودتان

شغل مناسب برای من چیست؟ باید چه معیارهایی برای انتخاب شغل مناسب در نظر بگیرم؟ آیا این شغل فعلی می تواند من را به اهداف و آرزوهایم برساند؟ علاقه من به چه نوع شغلی است؟کارمندی؟ کار در منزل؟ یا روحیات یک کارآفرین را دارم؟
احتمالا این سوالات همیشه در ذهن شما تکرار میشوند و تا به حال نتوانسته اید جواب منطقی و موجهی برای آن پیدا کنید.
در این مقاله می خواهم راهکارهایی به شما ارائه کنم تا شما را در انتخاب شغل مناسب تان به مقصد برساند. اگر شما هم در آرزوی رسیدن به شغل مناسب و اهدافتان هستید این مقاله را از دست ندهید.
پیدا کردن شغل مناسب مثل یک سفر است. در این سفر شما باید اول خوتان را کشف کنید تا بعد بتوانید شغلتان را به اکتشاف برسانید.
مرحله بعد از آن تمرکز بر شغل و حرفه تان است و تطبیق خود برای بدست آوردن آن شغل. به عبارت ساده تر علاقه، مهارت و نیاز بازار یک نقشه ی کلی راه برای سفر شغل مناسب شماست. خوب شاید بپرسید چگونه؟

گام اول شغل مناسب، خود شناسی است

بهتر است اول با جواب به این پرسش ها سفر خود را آغاز کنید.
۱- من چه کسی هستم؟
۲- دوست دارم چه کاری انجام دهم؟
۳- چگونه می توانم استخدام شوم؟

برای پاسخ به سوال اول یا شما به خوبی خود را می شناسید یا اینکه هنوز شناخت درستی از خود ندارید. این مشکل بیشتر افراد است نگران نباشید! از شما می‌خواهیم استعدادهایتان را خودتان کشف کنید. چگونه؟ به کمک یک تست شخصیت شناسی ببینید انتخاب‌تان تا چه حد درست بوده است.
در ادامه بهتر است، به پرسش های زیر برای خود شناسی پاسخ دهید:

 • چه وقتی بیشتر از همیشه متعهد و پر از شور و اشتیاق بودید؟
 • چه زمانی از همیشه بیشتر خلاق بودید؟
 • چه زمانی از همیشه به خودتان و تصمیمات‌تان بیشتر اطمینان داشتید؟
 • بزرگترین دستاورد شما در زندگی چیست؟
 • چه موقعی دیگران شما را موفق‌تر دانسته‌اند؟
 • چه زمانی بیشتر از همیشه از کارتان لذت می‌برید؟
 • در این موقعیت‌ها به کدام استعدادتان تکیه و از آن استفاده می‌کنید؟
 • از چه چیزی با قدرت حمایت می‌کنید؟
 • چه چیزی در دنیا برای‌تان ناخوشایند است که می‌توانید تاثیری بر آن داشته باشید؟
 • اگر برای کار حق انتخاب داشته باشید، دوست دارید چه وظیفه‌ای بر عهده‌تان باشد؟
 • خارج از محیط کار به چه فعالیت‌هایی جذب می‌شوید؟
 • اگر برای شما پول مهم نبود، در حال حاضر چه کاری انجام می‌دادید؟

لطفاً با دقت و صداقت کامل به این پرسش ها پاسخ دهید. سپس با توجه به جواب ها ۴ تا از استعدادهای برجسته ی خود را بنویسید و آنها را اولویت بندی کنید.

انتخاب شغل مناسب

استفاده از تست شخصیت شناسی

شما با استفاده از تست‌های شخصیت از جمله MBTI و کدهای هولند، آرکی تایپ می توانید بهتر مسیرتان را مشخص کنید. تجربه بنده با تست آرکی تایپ فوق العاده بود.
فقط بعد از انجام این تست ها به این نکات توجه داشته باشید که آیا شخصیت شما با آن شغل هماهنگی دارد؟ این تست‌ها صرفا راهنما هستند.
اهمیت شناخت شخصیتی خود، برای ارزیابی نیست برای کمک کردن به شما است تا چیزهایی که به شما انگیزه یا انرژی می‌دهد را کشف کنید. و شما را در انتخاب شغل مناسب تان یاری دهد.
باید به این امر توجه داشت که تست های شغلی بر اساس داده هایی مربوط به گذشته هستند و فقط با چند شغل اصلی انطباق دارند. پس شما باید به دنبال مشاغل جدید و امروزی هم باشید یا به عبارتی پیدا کردن شغل مناسب برای تیپ شخصیتی خودتان بر اساس جواب تست های خود شناسی.
سعی کنید یک لیستی از مشاغل مناسب خود بنویسید و از طوفان فکری استفاده کنید.
دقت کنید تصمیماتی که می‌گیرید چه منافعی برای شما دارند؟. وقتی که جواب آن را فهمیدید، راحت‌تر خواهید فهمید که چگونه از طریق کاری که انجام می‌دهید به رضایت خاطر دست پیدا می کنید.

تفکر در مورد شغل مناسب

اگر می خواهید در زندگی و کار خود تعادل خوبی برقرار کنید باید شغل‌تان با شخصیت‌تان سازگاری داشته باشد، در غیر این صورت، از کارتان ناراضی خواهید بود.
شما باید به دنبال شغلی‌ باشید که با ارزش‌ها، باورها و دیدگاه‌های شما هم راستا باشد و اگر این طور نیست، دائما در تقلا خواهید بود و تحت فشار و استرس زیادی قرار خواهید گرفت.

انتخاب شغل مناسب در طول زمان

مهارت در انتخاب شغل

مهارت، به معنی توانایی انجام یک کار است. نقش مهارت در انتخاب شغل بسیار حیاتی است این موضوع را با دلایل زیر توضیح می هم:

 کسب مهارت

امروزه مهارت نیروی کار ضعیف شده و از طرفی همین مهارت ها هستند که افراد را یکدیگر متمایز می کنند.
پس اگر به شغلی علاقه دارید ولی مهارت لازم در آن را ندارید حتماً حتماً حتماً بروید و مهارت های لازم برای آن شغل را کسب کنید.

کسب مهارت به همراه استعداد

وقتی حرف از مهارت می زنیم پای استعداد هم به میان کشیده می شود. دوستان عزیزم سعی کنید بهبود مهارت تان در زمینه ی استعدادهایتان باشد.
اگر شما در زمینه ای استعداد دارید، سریعتر در آن زمینه مهارت کسب می کنید. این کار وقت کمتر، و نتیجه ی بهتری برا ی شما به همراه می آورد.

 تلاش و دیگر هیچ

امروزه افراد زیاد اهل تلاش کردن نیستند، سرسختی است که میتواند نقطه تمایز سفر شغلی شما با بقیه باشد و موفقیت های شگفت انگیزی برای شما به همراه خود بیاورد.

رابطه انتخاب شغل مناسب و تلاش

 شناخت نیاز بازار

در این مورد هم باید به شدت نیاز سنجی کنیم و نیازهای بازار را بشناسیم.

 • برای یک انتخاب شغل مناسب صرفِ علاقه و مهارت کافی نیست. شما وقتی در شغلی، با جمعیت نیروی توانا روبرو هستید و در عوض، نیازِ بازار کار برای آن شغل به آن میزان نیست. درست حدس زدید؛ قیمتِ این توانایی پایین می آید.
 •  اگر شما شغلی داشته باشید که نیازی حقیقی از دیگران را رفع می کند، حس بسیار بهتری خواهید داشت.
 • عمل گرایی در یک شغل مناسب شما می تواند مفید باشد. یعنی شما برای مدتی در آن حرفه مشغول کار شوید و چالش ها و افرادی که این شغلِ خاص را دارند، بررسی کنید و همچنین چقدر نیاز به آن در بازار کار وجود دارد.

جمع بندی اطلاعات

 لیستی از مشاغل مناسب خود را پیدا کنید حالا زمان آن رسیده که از بین آنها ۵ الی ۶ تا را به صورت منتخب انتخاب کنید.

تحقیق در مورد شغل ها

کار هنوز تمام نشده، قدم بعدی تحقیق در مورد مشاغل منتخب تان است. دوستان صادقانه بگویم خود بنده تجربیات زیادی در این زمینه کسب کردم فکر می کردم رشته ی مورد علاقه ی من عمران است.
سال های متوالی از اینکه در این رشته نتوانستم ادامه بدهم بسیار ناراحت و پشیمان بودم اما با حضور در یک کارگاه ساختمانی به مدت یک ماه فهمیدم این شغل مناسب من نبوده و نیست. صرف علاقه نمی تواند تعیین کننده ی راه باشد باید تمام سختی ها و چالش ها به همراه محیط و شرایط کاری را هم در نظر گرفت.
لطفاً تحقیق درباره‌ی شغل مناسب خود را جدی بگیرید. ممکن است کسل‌کننده باشد اما باید این را در نظر بگیرید با یک نگاهِ سطحی نمی شود شغل پیدا کرد، شغل شما باید با اهداف و رسالت شما هماهنگی داشته باشد و لذت بخش باشد.

تحقیق در مشاغل مناسب

راهکارهای تحقیق شغل

۱- بهتر است برای این رسالت خود سری هم به اینترنت بزنید. با جستجو در اینترنت و سایت‌های مربوط به کاریابی تحقیق و تفحص کنید تا بتوانید گرایش‌ها، سطح درآمد شغلی، ویژگی‌ها و شرایط مورد نیاز، شغل های مود نیاز و غیره را بررسی کنید.
۲- مجلات هم می توانند منبع اطلاعات شما شوند. می توانید مجلات مربوط به حرفه یا صنعت مورد نظرتان را مطالعه کنید تا درکی از شرایط آن صنعت به دست آورید و متوجه مسائل و مشکلاتی که درون آن وجود دارد، بشوید.
همچنین به فرصت‌های شغلیِ موجود در آن صنعت نگاهی بیندازید تا ببینید آیا شغل مورد نظر شما در لیست آنها قرار دارد یا نه.
۳- شرکت در نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های مربوط به آن حرفه می تواند سر نخ های خوبی به شما بدهد.
۴- داوطلبانه و به صورت رایگان برای مدتی برای‌شان کار کنید.
۵- به صورت پاره وقت یا فصلی در آن صنعت مشغول به کار شوید.

شما با توجه به این آنالیز ها و تحقیقات فقط باید یک گزینه برای انتخاب شغل مناسب خود داشته باشید.

۸- مرحله نهایی سفر یک شغل مناسب

خوب رسیدیم به مرحله آخر! درست متوجه شدید برنامه ریزی برا ی رسیدن به شغل مناسب خودتان.
خیلی از افراد دوست دارند مستقیما و بدون برنامه یک هدف تعیین کرده و سپس به مرحله‌ی جستجو برای کار بروند.
این یک اشتباه است، زیرا اگر برنامه ریزی مناسبی نداشته باشید، به آسانی شکست می خورید و ممکن است سفرتان با خاطرات ناخوشایندی روبرو شود.
وقتی شما برنامه‌ی خود را می نویسید، سریع‌تر به جایی که می‌خواهید می‌رسید. شاید این سوال در ذهن تان نقش ببندد.

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

 • چشم‌انداز بلند مدت‌ شغل موردنظرتان را بنویسید.
 • مراحلی که باید تکمیل کنید تا به آن چشم‌انداز برسید کدام هستند؟
 • چه صلاحیت‌ها و ویژگی‌هایی باید داشته باشید؟
 • چه تجاربی باید کسب کنید؟

خوب امیدورام بتوانید سفر شغل مناسب خود را با آرامش و موفقیت به پایان برسانید.

سخن آخر

آرزومندم برای کسب درآمد، شغلی برای خود انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و حس کار به شما داده نشود. تیم هورامان با داشتن سابقه ی درخشان و تجربیات زیاد می تواند برای مشاوره کسب و کار در کنارتان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.