مرکز توسعه نوین کسب و کار
مرکز توسعه نوین کسب و کار

دلیل شکست ۱۲ شرکت طراحی سایت در اصفهان

طراحی سایت در اصفهان، ساخت سایت در اصفهان، شرکت طراحی سایت در اصفهان و… این ها همه عناوینی بودند که تا همین یکسال پیش در سطح شهر اصفهان، در تبلیغات بیلبوردی، تبلیغات محیطی و همینطور در سایت های اینترنتی بسیاری با آن ها مواجه میشدیم. اما شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که دلیل ناپدید شدن ناگهانی این تبلیغات در سطح شهر اصفهان و در سایت های تبلیغاتی چه بود؟

شاید این موضوع را بدانید که طراحی سایت در اصفهان یکی از پر رقابت ترین مشاغل موجود در این شهر است. حتی کلمه “طراحی سایت”، سخت ترین کلمه در وب فارسی از نظر رقابت برای سئو سایت (رقابت در نتایج جستجوی گوگل) است.

با توجه به ظرفیت بالای استان اصفهان در راه اندازی مشاغل، چه به صورت آنلاین و چه فیزیکی؛ تا همین یکسال پیش شرکت های طراحی سایت بسیار زیادی در اصفهان، مشغول به کار بودند. اما به ناگهان و شاید طی ۱۰ الی ۱۵ ماه تعداد زیادی از آنها به سمت ورشکستگی کامل و سقوط رفتند. تعداد این شرکت ها حدودا به ۱۲ شرکت بزرگ و ۳۰ شرکت کوچک میرسید.

هورامان یکی از شرکت های طراحی سایت در اصفهان است که با توجه به سابقه بالا، در دوره زمانی ذکر شده کاملا شاهد مشکلات به وجود آمده برای این شرکت ها بود. از همین رو تصمیم گرفتیم تا در مقاله ای، دلایل شکست شرکت های طراحی سایت در اصفهان را برای شما بازگو کنیم.

ساخت سایت مطمئنا یکی از پر سود ترین شغل های عصر حاضر است که با توجه به درخواست بالا، میتواند برای هر شرکت و طراح سایتی درآمد بالایی همراه داشته باشد.

دلایل شکست ناگهانی شرکت های طراحی سایت در اصفهان

شرکت های طراحی سایت اصفهان که در مورد آنها صحبت کردیم، در طول زمان دست به انجام کارهایی میزدند که مطمئنا خود به تنهایی برای نابودی یک شرکت یا برند کافی بود. اما در هرحال آنها به فعالیت خود ادامه میدادند. در یک برهه زمانی این کار های غلط همراه با مسائل دیگری که در وضعیت اقتصاد و همینطور بازار کارِ ساخت سایت به وجود آمد، دست به دست هم دادند و به ناگهان باعث شکست این شرکت ها شدند. مهم ترین عوامل شکست این شرکت های طراحی سایت اصفهان موارد زیر بودند:

افزایش قیمت دلار

در بازار ایران، نوسان قیمت دلار همیشه یک موضوع عادی بود. اما در یک برهه زمانی کوتاه به ناگهان قیمت دلار به شدت افزایش پیدا کرد. این افزایش ۳ تا ۴ برابری تأثیر بسیار بدی برای یک شرکت طراحی سایت اصفهان یا هر استان دیگر دارد. قسمتی از خدمات یک سایت مربوط به خارج از کشور و با دلار خریدار میشود با افزایش قیمت دلار، این قیمت ها برای شرکت های ایرانی نیز افزایش پیدا کرد.

به طور مثال دامنه .com که قبلا با قیمت حدودا ۴۰ هزار تومانی قابل خرید بود، به ناگهان به قیمت ۱۶۰ هزار تومان رسید یا در مثالی دیگر هاست های خارجی که توسط شرکت های طراحی سایت برای مشتریان خریداری میشود، با افزایش قیمت ۳۰۰ درصدی روبر شد.

قیمت خرید ssl و سرور مجازی به شدت افزایش پیدا کرد و تمامی این افزایش قیمت ها در نهایت بر روی قیمت نهایی محصول و خدمات یک شرکت ساخت سایت تأثیر میگذاشت.

این تغییرات قیمت ناگهانی یکی از دلایل ریزش مخاطبان و مشتریان شرکت های طراحی سایت بودند.

دلایل شکست شرکت طراحی سایت در اصفهانتحریم ها

پس از اینکه کشور آمریکا به افزایش تحریم ها علیه ایران روی آورد. شرکت های طراحی سایت زیادی به مشکل خوردند. درآمد یک شرکت طراحی سایت در اصفهان، تهران و شهرهای بزرگ فقط از طراحی سایت برای مخاطبان ایرانی نیست. بلکه تعداد زیادی از شرکت ها از طریق سایت فریلنسری (آزاد کاری/دورکاری) اقدام به دریافت پروژه از کشور های خارجی میکردند و بعضی از شرکت های نیز به ساخت قالب ها و افزونه ها و فروش آن در سایت های خارجی مشغول بودند.

با اعمال تحریم ها، مشکلات زیادی چه از نظر فعالیت و چه از نظر دریافت و پرداخت هزینه های ارزی برای شرکت های طراحی سایت جهت کار در سایت های خارجی به وجود آمد و باعث کاهش در آمد این شرکت ها شد.

حتی حساب های دلاری تعدادی از این شرکت ها که در سایت های خارجی در حال فعالیت بود و دارای وجه دلاری بودند مسدود شد و تمامی موجودی آن ها در این حساب ها غیر قابل بازگشت باقی ماند.

افزایش کمیت و کاهش کیفیت

تعدادی از شرکت های طراحی سایت در اصفهان، دارای سابقه طولانی بودند و تبلیغات بسیار زیادی نیز برای جذب مخاطب انجام میدانند. با توجه به جوِ حاکم بر فضای کشور برای آنلاین شدن کسب و کار ها، ناگهان تعداد مشتری ها برای طراحی سایت رو به افزایش گذاشت.

در این بین تعدادی از شرکت ها برای از دست ندادن مشتریان زیاد و گردش مالی فراوانِ این حوزه، تمرکز خود را بر کمیت گذاشتند و از کیفیت  خدمات به شدت کاستند. این موضوع در ابتدا باعث ایجاد درآمد سرشار برای آنها شد اما در ادامه مشکلات فراوانی به وجود آورد. این موضوع را میتوان یکی از عمده ترین دلایل شکست این شرکت ها دانست.

در هرحال شرایط بد اقتصادی برای تمامی شرکت ها و در برهه های زمانی مختلف روی میدهد، اغلب شرکت ها نیز با این موضوع میسازند، اما کاهش کیفیت و ناراضی ساختن مشتریان یک از مواردی است که به راحتی باعث زمین خوردن هر کسب و کاری میشود.

بی توجهی به خواسته مخاطبان

همانطور که گفته شد، شرکت های طراحی سایت در اصفهان از کیفیت کار خود کم کردند و این موضوع باعث بی توجهی به خواسته مخاطبان شد. اصولا مشتریان طراحی سایت با توجه به وجود الگوهای زیاد، در طی زمان طراحی سایتشان چندین بار موارد مورد نیاز خود را تغییر میدهند و تمامی شرکت های طراحی سایت نیز این مسئله را میدانند.

اما شرکت هایی که از آنها یاد شد، به خواسته مشتریان خود اهمیتی نمیدادند و در انتها سایتی که به کاربر داده میشد یک سایت با همان فاکتور های گفته شده در اولین قرار بود. این مسئله به شدت باعث ناراحتی مشتریان میشد.

افزایش بی اعتمادی به برند

با افزایش نا رضایتی مخاطبانِ هر شرکت طراحی سایت اصفهانی، افراد به برند آن شرکت بی اعتماد تر میشدند و این موضوع باعث بازاریابی سوء برای آنها میشد. این موضوع تا جایی پیش رفته بود که حتی خیلی از مشتریان ما قبل از همکاری با ما اطمینان حاصل میکردند که شرکت طراحی سایت هورامان هیچ همکاری ای با فلان شرکت طراحی سایت در اصفهان ندارد،  سپس اقدام به سفارش خدمات و محصولات میکردند. همانطور که گفته شد، نارضایتی مشتریان یکی از مهم ترین دلایل شکست این شرکت ها شد.

کاهش اعتماد در حرفه طراحی سایت اصفهان

بازاریابی دهان به دهان مؤثر ترین روش بازاریابی است. اما امان از وقتی که این نوع بازاریابی به صورت سوء برای یک شرکت یا کسب و کار انجام شود. کیفیت بد خدمات و پشتیبانی تعدادی از شرکت های طراحی سایت در اصفهان، نه تنها باعث کاهش درآمد و افول خودشان شد، بلکه روی بازار شرکت های طراحی سایت دیگر نیز تأثیرات بدی گذاشت.

در همان برهه زمانیِ شکست خوردن این شرکت ها، به وضوح با کاهش مخاطبان مواجه شدیم و بعد از یک تحقیق کوتاه متوجه شدیم که دلیل آن بدنامی کل شرکت های طراحی سایت بود که به لطف شرکت های خاطی برای تمامی همکاران به وجود آمده است.

شرکت های ساخت سایت در اصفهان و کاهش بی اعتمادیعدم توانایی در کسب درآمد های بعد از طراحی سایت

یکی از جمله های معروفی که موفقیت شرکت هورامان را مدیون آن میدانیم، این جمله است که؛ ساخت سایت، فقط یکی از راه های کسب درآمد در پروسه طراحی سایت است. ما از ابتدا قیمت محصولات و خدمات خود را کاهش داده ایم و علاوه بر اینکه سعی در افزایش کیفیت آن ها داریم، تمرکزمان بر روی ارائه خدمات بیشتر است.

به طور مثال اقدام به طراحی سایت ارزان در اصفهان کرده ایم و با ارائه کیفیت بالا در خدمات و جلب رضایت مشتری، خدمات تولید محتوا، سئو سایت، پشتیبانی سایت، امنیت و… را نیز خودمان برای مخاطبان انجام میدهیم. به این ترتیب از راه های دیگری به جز طراحی سایت در هورامان درآمد کسب میکنیم.

اما شرکت های طراحی سایتی که کیفیت پایینی ارائه میدادند، مطمئنا توانایی جلب رضایت مشتری را نداشتند و از کسب درآمد های جانبی محروم میشدند و این موضوع باعث کاهش درآمد آنان میشد.

استفاده از روش های سئو کلاه سیاه

یکی از مهم ترین روش های جذب مخاطب در هر کسب و کار آنلاینی، سئو سایت است. در مورد سئو در مقالات آموزش سئو به صورت مفصل صحبت کردیم اما به طور خلاصه سئو به معنی “بهینه سازی سایت برای کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجوی گوگل ” است.

متاسفانه بعضی از شرکت های طراحی سایت برای بالا ماندن در نتایج گوگل اقدام به استفاده از روش های غیر مجاز سئو یا اصطلاحا سئو کلاه سیاه میکردند. این موضوع باعث کسب رتبه های خوب در گوگل میشد اما زمانی که گوگل از آن باخبر شود سریعا سایت را جریمه کرده و از نتایج جستجو حذف میکند. حذف از نتایج جستجو نیز یعنی از دست دادن تعداد بسیار زیادی از مخاطبان و مشتریان که باعث کاهش درآمد چند شرکت طراحی سایت در اصفهان شد.

رکود بازار و ناتوانی در پرداخت حقوق

باتوجه به اینکه این شرکت ها در گذشته دارای مشتریان زیادی بودند، نیروهای استخدامی زیادی نیز داشتند. تمامی موارد گفته شده در بالا در نهایت به کاهش مشتریان و کاهش درآمد این شرکت ها ختم شد و در آخرین مرحله از ورشکستگی، عدم توانایی در پرداخت حقوق نیرو ها، تیر خلاص را بر بدن نیمه جان این شرکت ها زد و متأسفانه باعث ورشکستی کامل آنان شد.

به عنوان کلام آخر از شما عزیزان خواستاریم که، در هر کسب و کاری؛ چه آنلاین و چه فیزیکی، تمرکز خود را بر روی رضایت مشتریان خود بگذارید و نه صرفا کسب درآمد. مطمئنا باشید که درآمد شما از ۱۰ مشتری خشنود بسیار بیشتر است از درآمدتان از ۱۰۰ مشتری ناخشنود است.

با آروزی موفقیت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.