هاست چیست؟ معرفی انواع هاست و کاربرد آن

انتخاب هاست یکی از موضوعاتی است که هر کسی حتی توسعه دهندگان وب با دانش بسیار زیاد هم ممکن است اشتباه کنند.ما سعی کردیم در این مقاله به سوال هاست چیست؟ همچنین انواع هاست و به سوالاتی از دوستان که در شروع کار هستند و نیاز به اطلاعات مفیدی دارند پاسخ دهیم برخی از این سوالات رایج

۱- هاست چیست؟

۲- فرق سرور با هاست چیست؟

۳- انواع هاست و سرور کدام است؟

۴- هر کدام از هاست ها مناسب چه کسی است؟

۵- انواع سیستم عامل ها در هاست چیست؟

۶- انتخاب کدام سیستم عامل برای هاست؟

بعد از خواندن این مقاله شما با انواع هاست ها و اصطلاحات رایج آشنا می شوید اما اگر به دنبال انتخاب هاست مناسب برای راه اندازی کسب و کار خود هستید مقاله ای نکات مهم انتخاب هاست خوب در همین راستا می تواند به شما کمک کند.


۱-هاست چیست؟

اگر یک صفحه وب سایت را باز کنید، در حقیقت یکسری کد که به زبان های مختلف نوشته شده اند را باز کرده اید اما مرورگر شما این کدها را به صفحه ای تبدیل می کند که قابل درک برای تان باشد و شامل تصاویر و نوشته ها و … می باشد.

خوب این کدهای پشت پرده در قالب یک فایل هستند و می توانند ساخته شوند یا ویرایش و حذف شوند. چیزی که مهم است همه ی این فایل ها نیاز به یک فضای ذخیره سازی دارند. این همان چیزی است که در کامپیوتر شخصی شما به نام هارد دیسک می شناسید.

دقیقاً سرور هم همان کار را انجام می دهد. سرور دارای رم، هارد، پردازشگر، درایو و دیگر قطعات است که فایل های زیادی در آن ذخیره شده اند. سرور قادر است بر روی این فایل ها عملیات خاصی انجام دهد. آنها همچنین دارای سیستم عامل نیز می باشند که معمولا این سیستم عامل لینوکس است. هر سرور تقسیم بندی می شود و هر قسمت هاست نام دارد.


۲-فرق سرور با هاست چیست؟

شرکتی که به شما هاست ارائه می کند باید حتما سرور داشته باشد. بیشتر سرویس دهندگان هاست معمولاً خدمات سخت افزاری یا امکانات دیگری مانند مدیریت سرور، پشتیبانی از آنها، تامین امنیت سرور، پشتیبان گیری و از این موارد را نیز به مشتریان خود پیشنهاد می دهند.شرکت ها، سرورهای خود را به بخش هایی تقسیم می کنند و هر بخشی را به عنوان هاست به افراد می فروشند.

خوب حالا که تفاوت بین سرور و هاست را متوجه شدید خوبه که حالا به این سوال جواب بدیم.


۳-انواع هاست و سرور کدام است؟

۱- سیستم اشتراکی

۲-هاست VPS

۳- هاست اختصاصی (dedicated)

۴- هاست های ابری (Cloud)

اغلب سرویس دهندگان هاست،  هاست ها با پلن های مختلفی را برای فروش به کاربران ارائه می دهند. بهترین راه برای شروع مشخص کردن نیازهای خود از هاست است و سپس انتخاب یکی از سرویس های مورد نظر از شرکت های ارائه دهنده در ادامه انواع هاست ها به همراه کاربرد استفاده مناسب آن را بیان می کنیم.

  • انواع هاست و کاربرد آن سیستم اشتراکی

هاست اشتراکی ارزان قیمت هستند اما از نظر کیفیت اصلا خوب نیست. زیرا در این نوع سرویس شرکت ارائه دهنده یک سرور با منابع محدود را بین کاربران وب سایت های مختلف به اشتراک می گذارد. مشکل در اینجاست که منابع سرور را به اشتراک می گذارند. حالا به فرض اینکه ۱۰۰۰ وب سایت از این منابع استفاده می کنند اگر یک وب سایت به خاطر بازدید کنندگان زیاد ۸۰ درصد این منابع سرور را مصرف کند تصور کنید که برای ۹۹۹ وب سایت دیگر فقط تنها ۲۰ درصد منابع باقی می ماند.

فکر کنم بد بودن آن را درک کردید این امر همچنین باعث اختلال در بارگداری سایت ها و در نهایت کندی در مرورگر کاربران منجر می شود. البته اکثر سرویس دهندگان این سایت های پر مصرف را شناسایی کرده و در پلن های دیگر یا در سرورهای خلوت تر قرار می دهند.

  • هاست VPS

 عبارت VPS، مخفف کلمه های Virtual Private Server به معنی سرور خصوصی مجازی است.این نوع هاست هم یک محیط اشتراکی دارد اما نوع به اشتراک گذاشتن آن متفاوت است. منابع سرور VPS معمولاً به ۱۰ تا ۲۰ قسمت تقسیم می شوند و از تکنولوژی hypervisor برای تقسیم صحیح منابع بهره می برد. تکنولوژی hypervisor مسئول مدیریت ماشین های مجازی است که منابع بین آنها تقسیم شده است. خیلی کم پیش می آید، هجوم کاربران به چندین سایت از یک VPS، مدیریت کلی منابع را دچار مشکل کند.

بگذارید با یک مثال موضوع را مشخص کنم فرض کنید یک سرور VPS دارای ۲۰ کاربر، ۲۰ گیگ رم و ۴۰۰ گیگ هارد دیسک باشد، هر کاربر برای خود به صورت اختصاصی ۱ گیگ رم و ۲۰ گیگ هارد خواهد داشت. اگر یک سایت بیشتر از حد مجاز خود از منابع استفاده کرد لطمه ای به دیگر سایت ها نخواهد خورد و فقط همان سایت دچار اختلال در بارگذاری می شود.

در این نوع هاست میزان دقیق منابع در دسترس هاست در هر ثانیه مشخص است و در صورتی که شما در آینده با افزایش ترافیک کسب و کار خود مواجه شوید، میتوانید به سادگی به افزایش منابع خود بپردازید.خوب باید گفت هاست VPS مطمئنا گرانتر از هاست های اشتراکی است اما اگر نگاه درستی داشته باشیم خیلی بهتر است.

فکر نکنید که یک سرور اختصاصی به خاطر گرانتر بودن آن بهتر از VPS است. علت گرانتر بودن سرورهای اختصاصی اینکه  فقط شما در حال استفاده از آن می باشید. قدرت یک سرور در ارائه خدمات به کاربران، به منابع در دسترس آن مشخص می شود.

انواع هاست و کاربرد آن

  •  هاست اختصاصی (dedicated)

یکی دیگر از انواع هاست، هاست اختصاصی است که مشکلات هاست های ذکر شده را ندارد چون وب سایت شما به صورت اختصاصی بر روی سرور میزبانی می شود. این کار هم مزیت ها ی خوبی دارد و هم مشکلات خاصی دارد.

از مزایای آن این است که کل سرور متعلق به شماست، سرویس دهنده به شما اجازه می دهند که به صورت کامل آن را سفارشی کنید. شما می توانید از بین انواع سیتم عامل ها یکی را برگزینید و یا مقدار حافظه و نوع پردازشگر سرور را انتخاب کنید.

مشکلات آن نیز این است که شما نیاز به اطلاعات بیشتری درباره ی کامپیوترها و تکنولوژی های سرور دارید. اما با این حال شرکت ها، هاست های اختصاصی خود را معمولا همراه با نرم افزار مدیریتی ارائه می دهند تا نحوه کار با آن آسانتر شود.

اگر شما بدون یک سیستم نرم افزار مدیریتی بخواهید کار کنید باید از صفر شروع به نصب سیستم عامل کرده و تمام ابزارهای لازم برای راه اندازی وب سرور را تنظیم کنید. راه اندازی این نوع هاست ها از صفر نیاز به دانش بسیار زیادی دارد.

  •  هاست های ابری (Cloud)

هاست ابری در به صورت کلی مشابه هاست VPS است. برای هاست های ابری منابع چندین سرور با یکدیگر در یک شبکه مورد استفاده و خدمات رسانی قرار می گیرند. این مسئله موجب پایداری و امنیت بیشتر شبکه می گردد. فرق بین یک VPS سنتی و هاست ابری در این است که VPS سنتی دارای محدودیت مشخصی است که این مقدار، ماکسیمم توان سخت افزاری آن می باشد. اما در سیستم های ابری این محدودیت می تواند همیشه در حال افزایش باشد.

یکی دیگر از مزیت های سیستم های ابری این است که  مقاوت بسیار زیادی نسبت به حملات DDoS دارند. این نوع حملات مشکل امنیتی ایجاد نمی کنند و تنها هدف آنها از کار انداختن یک سرور با فرستادن بسته های ترافیکی زیادی به سمت آن است. بهترین راه برای مقابله با حملات DDoS بلاک کردن درخواست های زیاد از یک منبع و پخش آن در یک شبکه بزرگتر است.

انواع هاست و کاربرد آن


۴-هر کدام از هاست ها مناسب چه کسی است؟

  • هاست اشتراکی

برای وبسایت های در حال طراحی، سایت های تست و سایت هایی که نیازی به آنلاین بودن ۲۴ ساعته ندارند بسیار مناسب است. ممکن است اگر شما سایتی داریدکه صرفا به نوشتن خاطرات روزانه می پردازید و کاربر زیادی هم ندارید.قطعاً سایت اشتراکی می تواند برای شما مفید باشد.

هاست های اشتراکی به خاطر قیمت پایینشان برای کسانی که مشکل مالی دارند گزینه بسیار خوبی است. همچنین کشورهای درحال توسعه که بحث مالی نگهداری از سایت برای صاحبانشان مهم است، بیشتر از این هاست ها پشتیبانی می کنند.

  • هاست VPS

این نوع هاست محبوب ترین نوع در بین کاربرانی است که قصد ارتقا هاست خود را دارند.

  • هاست اختصاصی

سرور اختصاصی برای افرادی پیشنهاد می کنیم که یا نیاز های آنها در حیطه سخت افزاری بسیار تخصصی است یا اینکه نیاز به کنترل بسیار بیشتری نسبت به سرور های VPS دارند.

  • هاست های ابری

هم هاست VPS (هاست مجازی) و هم هاست ابری هر دو قابلیت های محاسباتی قابل توجهی از جمله ذخیره سازی در مقیاس بزرگ، عملکرد بالا و توانایی اجرای برنامه های کاربردی حیاتی را ارائه می دهند.انتخاب یکی به عنوان مناسب بستگی به نیازهای شرکت دارد. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها در حال کوچ کردن از سیستم های VPS سنتی به سیستم های ابری هستند.


۵-انواع سیستم عامل ها در هاست چیست؟

برنامه هایی که شما بر روی کامپیوتر خود استفاده می کنید و همه ی کارها از جمله چت اینترنتی و استفاده از مرورگر و … با همین سیستم عامل ممکن است. این سیستم عامل ها برای سرور ها هم حیاتی هستند در ادامه انواع آنها و کاربردشان را برایتان توضیح می دهم.

سیستم عامل ویندوز:

این سیستم عامل محصول مایکروسافت است و برای اجرای سرور طراحی شده است. به شما اجازه استفاده از پایگاه داده SQL را می دهد. معایب آن فقط گرانی قیمت ان است.

سیستم عامل لینوکس:

یکی از مزایای استفاده از سیستم عامل لینوکس PHP میباشد و بزرگ ترین مزیت آن این است که لینوکس به صورت مجانی در دسترس میباشد. و همچنین این سیستم بسیار پایدار و امن میباشد.

سیستم عامل یونیکس:

یونیکس سیستم عاملی است که تا حدودی شبیه به لینوکس میباشد. یونیکس دارای ۲ سیستم عامل میباشد یکی OpenBSD و دیگری FreeBSD میباشد. سیستم عامل یونیکس بسیار قوی میباشد و شما هیچ مشکلی در آن نخواهید داشت. اما مشکل نهفته در بخش نصب کردن آن نصب کردن این سیستم بسیار دشوار میباشد. OpenBSD در میان سیستم عامل های یونیکس بیشتر ترجیح داده می شود. هر دو این سیستم عامل به صورت مجانی در دسترس میباشد.

انواع هاست و کاربرد آن


۶-انتخاب کدام سیستم عامل برای هاست؟

شما باید بسته به نوع نیاز تان سیستم عامل خود را انتخاب کنید. برای مثال اگر امنیت برای شما مهم باشد پس شما باید برای سیستم عامل خود OpenBSD را انتخاب کنید. اگر شما به دنبال محصولات سازگار با ویندوز های مختلف میباشد بنابراین باید سیستم عامل ویندوز را انتخاب کنید و اگر نگرانی اصلی شما سازگاری با PHP باشد پس باید سیستم عامل لینوکس را انتخاب کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. منتظر نظرات  و دیدگاه شما عزیزان هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.