تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟ آموزش فرمت های تولید محتوا

اولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا نیاز اصلی هر وب سایت و وبلاگ در حوزه اینترنت است. هدف اصلی افراد برای پا گذاشتن و فعالیت در دنیای اینترنت، چه وب سایت، وبلاگ و حتی شبکه های اجتماعی؛ کسب درآمد اینترنتی است.

در مقابل، هدف مخاطبان در جستجو های اینترنتی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی کسب اطلاعات و یا لذت بردن از همین محتوای تولید شده است.

شما میتوانید با تولید محتوای مفید برای سایت یا شبکه اجتماعی خود، در ماه هزاران کاربر را به سمت خود بکشانید و سپس آن هارا تبدیل به مخاطب و یا مشتری کنید. در کسب و کار اینترنتی تولید محتوا جایگاه ویژه ای دارد که به هیچ عنوان نمیتوان از آن صرف نظر کرد.

دلیل اهمیت تولید محتوا چیست؟

مهم ترین هدف سایت ها و وبلاگ های فعال در حوزه وب برای کسب درآمد اینترنتی، کسب رتبه بالای سئو در گوگل است و گوگل اصلی ترین فاکتور برای رتبه دادن به سایت ها را، تولید محتوا می‌داند. (محتوا، پادشاه است).
در وب میلیون ها سایت با تعداد زیادی محتوا وجود دارد. شاید فقط در زمینه کاری شما بیش از یک میلیون محتوا در سطح وب موجود باشد. گوگل بر اساس الگوریتم های خاص خود، باعث افزایش و کاهش رتبه این سایت ها در نتیج جستجو میشود و در نهایت صفحات اول خود را به سایت هایی با محتوا مفید و واقعی اختصاص میدهد.

در این مقاله در جواب سؤال “تولید محتوا چیست” و توضیح انواع محتوا می‌پردازیم تا شما در زمینه آموزش تولید محتوا بهتر عمل کنید.

فرمت های تولید محتوا چیست؟

به طور کلی در فضای وب 3 فرمت تولید محتوا وجود دارد:

  • تولید محتوا متنی
  • تولید محتوا صوتی
  • تولید محتوا ویدیویی

در ادامه مقاله هر کدام از این انواع محتوا را برای شما توضیح می‌هیم و کاربرد آن را در سئو، و دیگر موارد بررسی می‌کنیم.

انواع نولید محتوا چیست؟تولید محتوا متنی چیست؟

تولید محتوای متنی را می‌توان مهم ترین نوع محتوا در وب‌سایت ها و وبلاگ ها دانست.
همانطور که در مقاله سئو داخلی گفته شد، تمرکز گوگل در سئو و رتبه دهی به سایت ها در کلمات مختلف، در درجه اول بر روی آنالیز محتوای متنی سایت ها است.
یعنی شما باید برای گرفتن رتبه در گوگل و پیشی گرفتن از رقبا، توانایی تولید محتوای سئو شده را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید یک محتوای مفید و ارزشمند تولید کرده و به مرور به صدر نتایج گوگل راه پیدا کنید.

تولید محتوای سئو شده متنی، فاکتور های بسیار زیادی دارد، تا جایی که در سطح اینترنت مقالات و حتی محصولات گرانقیمتی در این باب تولید شده اند.
ما در سایت هورامان، اقدام به آموزش سئو محتوا کرده ایم و در مقالات مربوط به این حیطه، فاکتور های مهم تولید محتوا را بیان کرده ایم و در مقاله مخصوص خود به شکل متنی و صوتی و به صورت مفصل به این موارد می‌پردازیم.

در پایین تعدادی از این فاکتور ها را برای شما به صورت خلاصه بیان می‌کنیم:

نقش عنوان مقاله در تولید محتوای متنی

مهم ترین عنصر جذب کننده مخاطب در صفحات سرچ گوگل را میتوان عنوان یک مقاله دانست.
کاربر پس از سرچ کردن کلمه کلیدی خود در گوگل، با یک صفحه با 10 سایت و عنوان مختلف مواجه می‌شود، حال این عنوان مقاله است که میتواند مخاطب را جذب یا دفع کند.
برای نوشتن عنوان جذاب میتوانید از سوال در عنوان خود استفاده کنید. همینطور وجود اعداد در عنوان باعث جذب مخاطب بیشتر است.

علاوه بر جذب مخاطب، وجود کلمه کلیدی در عنوان مقاله یکی از فاکتور های مهم از نظر سئو برای رتبه دادن به آن محتوا است.

تعداد کلمات مقاله

گوگل در آخرین آپدیت خود به صورت غیر مستقیم اذعان کرد که در تولید محتوا متنی خود، باید به تعداد کلمات دقت کنید.
بهترین نرخ تعداد کلمه در زمان حال در گوگل، مقالات بالای 1200 کلمه هستند. در مقابل گوگل مقالات پایین تر از 500 کلمه را نه به عنوان یک محتوا، بلکه به عنوان یک خبر در نظر میگیرد و اهمیت چندانی به آن نمیدهد.

تصاویر در مقاله

مقاله شما باید از نظر گرافیکی و وجود تصاویر غنی باشد، گوگل بسیار به عکس های جدید و یونیک (غیر کپی) علاقه مند است و در صورت وجود عکس در مقاله، با دید دیگری به آن نگاه میکند.

برای گذاشتن عکس در مقاله خود به 3 نکته مهم توجه کنید:

  1. کیفیت عکس
  2. حجم عکس
  3. متن جایگزین یا alt عکس

از گذاشتن عکس هایی با سایز کوچک و کیفیت پایین در مقاله خود داری کنید، وجود نداشتن چنین عکس هایی از وجود داشتنشان بهتر است.
به هیچ عنوان از عکس های با حجم بالا در محتوا استفاده نکنید زیرا باعث کاهش سرعت سایت شما و کاهش رتبه گوگل میشود.
در نهایت سعی کنید تمامی عکس های شما دارای خصیصه alt باشند و ترجیحا کلمه کلیدی خود را در آن قرار دهید.

برای درک بهتر این موضوع به مقاله آموزش سئو تصاویر مراجعه کنید.
تصاویر در تولید محتوا

لینک سازی داخلی مقاله

یکی از فاکتور های مهم سئو، زمان ماندگاری کاربر در سایت شما و همینطور گشت و گذار در سایت شما است. یعنی اینکه کاربر زمان زیادی را به خواند مقاله سایتتان اختصاص دهد و سپس شما بتوانید آن را به سمت محتواهای مفید و جذاب خود هدایت کنید و از خروج زودهنگام کاربر جلوگیری کنید.
برای رسیدن به این هدف مهم ترین کار، ایجاد لینک های داخلی به دیگر مقالات است تا بتواند مخاطب را درگیر و جذب سایت شما کند.
البته لینک سازی داخلی سایت خود دارای اصول خاصی است.

تولید محتوا صوتی چیست

تولید محتوای صوتی و پادکست به تازگی در حال همه گیر شدن در بین وبمستران و افراد تولید کننده محتوا در ایران است.
شما می‌توانید با تولید محتوای صوتی هدفمند و مفید، طیف خاصی از مخاطبان را به سمت سایت خود جذب کنید و در نهایت با برند شدن در این زمینه، خود گوگل باعث بالا آمدن سایت شما در نتایج می‌شود.

البته برای تولید پاکست های جذب کنندهِ  مخاطب، باید ایده های خوبی در این زمنیه داشته باشید و بتوانید به خوبی از علایق مخاطبان در این زمینه استفاده کنید.

پیشنهاد ما برای تولید محتوای صوتی، استفاده از متن در کنار صوت است. شما با تولید یک محتوای متنی هدفمند که سریعا در گوگل رتبه بگیرد، سپس اضافه کردن پادکست های جذاب میتوانید باعث بالا رفتن سریع رتبه خود در گوگل و استحکام رتبه خود شوید.

در حال حاضر در دنیا شبکه اجتماعی پادکست محور قوی وجود ندارد، اما به تازگی گوگل از سرویس گوگل پادکست خود رونمایی کرده که احتمالا با پشتیبانی این شرکت بزرگ، آینده درخشانی در انتظار این سرویس است . شما نیز میتوانید از الآن شروع به فعالیت در این شبکه کنید.

تولید محتوا ویدیویی چیست

شاید تولید محتوای ویدیویی به اندازه محتوای متنی در سئو سایت شما تأثیر مثبت نداشته باشد. اما به هیچ عنوان نمی‌توان از تأثیر بالای محتوای ویدئویی چشم پوشی کرد.
شما میتوانید با تولید محتوای هدفمند ویدیویی در سایت های ویدیو محوری چون یوتیوب، آپارات، اینستاگرام و … مخاطبان زیادی را به خود جذب کنید و به هدف خود که می‌تواند فروش محصول یا خدمات باشد دست پیدا کنید.
سپس این مخاطبان را با ترفند های مخصوص، به سایت خود بکشانید و باعث رشد چند برابری سئو سایت خود بشوید.

علاوه برا این روش، شما می‌توانید در کنار محتوای متنی خود، از ویدیو جذاب و مربوط استفاده کنید و باعث افزایش نرخ ماندگاری کاربر در سایت خود شوید که یکی از نکات بسیار تأثیر گذار در سئو است.

در این مقاله به پاسخ سؤال : تولید محتوا چیست و اهمیت تولید محتوا پرداختیم، برای یادگیری و آموزش تولید محتوا، پیشنهاد میکنیم به مقاله نقشه راه آموزش تولید محتوا مراجعه کنید.
در صورت وجود هرگونه سؤال میتوانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

موفق باشید.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *